www.pasterzeforum.pl » EDUKACJA - wiedzieć więcej » PROGRAM - EKO TOP
 » pytania do ogrodnika

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


© 2017 Fundacja Pasterze. Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

Autor Wątek: pytania do ogrodnika  (Przeczytany 10988 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jolanta51

  • Nowy Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #15 dnia: Maj 31, 2014, 21:54:36 pm »
ja tez będę kosiła jutro o ile nie będzie padać.
ale żem się urobiła.  Taka parafraza telewizyjnej reklamy. Margo pilnowała dzielnie, chociaż (wbrew zapewnieniom poprzednich właścicieli) woli jednak klimaty domowe i wygodna kanapę. Teraz to tylko  :b38:

Odp: pytania do ogrodnika

Offline emila i piotr

  • Nowy Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #16 dnia: Maj 31, 2014, 22:23:58 pm »
Czy jest jakiś sposób na kędzierzawość liści brzoskwini i nektarynki ?

O tej porze jakikolwiek oprysk "ekologiczny" nie załatwi całkowicie sprawy. Najlepiej wykonywać go wiosną przed pękaniem pąków wyciągiem ze skrzypu polnego albo pokrzywy.
grzyb powodujący tę chorobę, jego zarodniki zimują na korze drzew i łuskach pąków.
Zobacz czy w pobliżu pnia nie ma podziemnego gniazda mrówek, jeśli jest należy "wyprowadzić " je z tego miejsca jaaaaaaakkkkkk najjjjjjdalejjjj :th_0girl_witch:
Najlepiej zrobić wywar ze skrzypu ( 1:4) i opryskiwać drzewo i glebę wokół pnia co 2 tygodnie.

Sposób na wywar!!!

świeży lub suszony  skrzyp  zalewamy zimną wodą  na 12-24 godziny, po czym gotujemy na słabym ogniu przez ok 30 minut i zostawiamy do wystygnięcia. Jeszcze gorący możemy przelać do słoików, szybko zakręcić, odwrócić do góry dnem i pozostawić w tej pozycji do wystygnięcia. W takiej postaci wywar zachowuje ważność przez około 3-4 miesiące, po otwarciu około tygodnia  :th_Laie_62B:


Odp: pytania do ogrodnika

Offline Asia Szczecin

  • Wolontariusz
  • *****
  • Wiadomości: 997
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #17 dnia: Czerwiec 01, 2014, 21:34:22 pm »
Skrzypu w lesie mam pod dostatkiem, przygotuję wywar  :th_Laie_62B:  i będziemy pryskać.
Z brzoskwini oberwałam wszystkie liście bo jest niska, a one rosły poskręcane ale nie schły, na nektarynce usychają i same spadają. Chemią oba drzewka były potraktowane jesienią i wiosną, ale w tym roku podobno zaraza zaatakowała z ogromną siłą wszystkie drzewka.  :'(
Bardzo dziękuję za radę  :friends:
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 02, 2014, 11:27:59 am wysłana przez Asia Szczecin »
"Nie popełnij błędu i nie traktuj swojego psa jak człowieka, albowiem on potraktuje cię jak psa" - Martha Scott

Odp: pytania do ogrodnika

Offline BeataA

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 1130
  • Płeć: Kobieta
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #18 dnia: Czerwiec 02, 2014, 08:21:30 am »
a jak się pozbyć skrzypu? francowaty przebija się przez geowłókninę koło tui  :crazy:

Odp: pytania do ogrodnika

Offline rudolf

  • Nowy Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 195
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #19 dnia: Czerwiec 02, 2014, 09:14:20 am »
a mszyce?
bo się jednak wczoraj okazało, ze mam jednak mszyce...na lubczyku ....
nie wiem kucharskie jakieś czy co?  :th_cooking:

Odp: pytania do ogrodnika

Offline BeataA

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 1130
  • Płeć: Kobieta
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #20 dnia: Czerwiec 02, 2014, 10:18:31 am »
a mszyce?
bo się jednak wczoraj okazało, ze mam jednak mszyce...na lubczyku ....
nie wiem kucharskie jakieś czy co?  :th_cooking:

na mszyce jest przepis tutaj  :shy:
http://www.pasterzeforum.pl/index.php?topic=1932.0

Odp: pytania do ogrodnika

Offline emila i piotr

  • Nowy Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #21 dnia: Czerwiec 02, 2014, 11:02:58 am »
a jak się pozbyć skrzypu? francowaty przebija się przez geowłókninę koło tui  :crazy:

ojoj.... i tu mamy problem
Niestety zwalczanie skrzypu jest baaaarrrdzzzzoooo ale to bardzo trudne, ekologicznie to można tylko z uporem maniaka go wyrywać. Osłabiając tylko części nadziemne a te podziemne, które sięgają bardzo głęboko niestety będą wybijać.
można zastosować wapnowanie np. Dolomitem, niestety piszesz, że to przy żywotnikach więc tu nie polecam, zresztą pomijając że Twoim iglakom nie wyszło by to na dobre to efekt zniszczenia skrzypu byłby podobny jak przy jego regularnym wyrywaniu. Wapno bardzo wolno przedostaje się głębiej i  głęboko znajdujące się części podziemne nie miałyby nawet z nim kontaktu.
Chyba najlepszy jeszcze sposób to walka ze skrzypem od wczesnej wiosny kiedy to pojawiają się pędy zarodnionośne należy je pousuwać to spowolni jego wzrost i osłabi całą roślinę

Odp: pytania do ogrodnika

Offline jolanta51

  • Nowy Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #22 dnia: Czerwiec 02, 2014, 20:03:44 pm »
a jak się pozbyć skrzypu? francowaty przebija się przez geowłókninę koło tui  :crazy:

Ja chętnie przyjmę  ;) żeby zrobić miksturę przeciw mączniakowi prawdziwemu. Zaatakował tawułę i zamiast żółtych liści ma szare

Odp: pytania do ogrodnika

Offline BeataA

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 1130
  • Płeć: Kobieta
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #23 dnia: Czerwiec 03, 2014, 07:42:33 am »
a jak się pozbyć skrzypu? francowaty przebija się przez geowłókninę koło tui  :crazy:

Ja chętnie przyjmę  ;) żeby zrobić miksturę przeciw mączniakowi prawdziwemu. Zaatakował tawułę i zamiast żółtych liści ma szare

jak chcesz to go powyrywam i wyślę pocztą. podaj na PW adres  :grin:

Odp: pytania do ogrodnika

Offline jolanta51

  • Nowy Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #24 dnia: Czerwiec 03, 2014, 23:15:15 pm »
Dziękuję. Jakoś dałam sobie radę.  :grin: Trzeba było tylko zrobić małą wycieczkę.

Odp: pytania do ogrodnika

Offline Ula i Paweł

  • Nowy Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 77
  • Lando(*), Szena
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #25 dnia: Maj 19, 2015, 10:36:07 am »
Widzę, że w tym roku jeszcze nikt nie dodał żadnego wpisu, więc albo skończyły się problemy w ogrodzie, albo każdy jest tak zarobiony, że nie ma czasu pisać :cheesy:
W tym roku w ogrodzie i sadzie zaczęłam stosować środek o nazwie BETACHIKOL. Podobno pomaga na większość chorób grzybowych. Zobaczę pod koniec sezonu, jaki będzie efekt :grin: Poza tym w zeszłym roku stosowałam wyciąg z grejpfruta o nazwie BIOSEPT ACTIVE. Pierwszy raz nie miałam czarnej plamistości na różach i w końcu moja ulubiona róża nie wyglądała jak łyse coś z kwiatkiem na końcu :grin:

Czy ktoś z was ma sprawdzony sposób na mączlika? Przechowałam fuksje z zeszłego roku. wyglądają pięknie, ale zaatakowało je to dziadostwo i nie wiem jak się tego pozbyć
On jest Twoim przyjacielem, Twoim partnerem, Twoim obrońcą, Twoim psem. Ty jesteś Jego życiem, Jego miłością, Jego Panem. On będzie Twój, wierny i posłuszny do ostatniego bicia Jego serca. Ty jesteś Mu winien zasłużyć na takie oddanie.

Odp: pytania do ogrodnika

Offline B_B

  • Nowy Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #26 dnia: Maj 19, 2015, 13:47:58 pm »
Mam sprawdzony z sukcesem sposób na tą paskudę, z którą walczyłam ze sto lat!
Preparat nazywa się Kohinor 200 SL i trzeba nim podlewać roślinę roztworem o stężeniu 1 ml. na 2 litry wody
ulotka preparatu: http://twojogrod.org.pl/wp-content/uploads/2014/10/KOHINOR_200_SL.pdf
Wzeszłym roku podlewałam kilka razy (niestety nieregularnie). Ostatni raz zastosowałam jesienią na rośliny tarasowe przechowywane w ogródku zimowym, gdzie co roku przechowywały się te draństwa lepiej niż kwiaty.
I nie ma! nie ma! nie ma! Jestem szczęśliwa a hibicusy kwitną jak głupie.  Preparat kupiłam w dobrym sklepie ogrodniczym. Życzę powodzenia i wytrwałości.

Odp: pytania do ogrodnika

Offline Ula i Paweł

  • Nowy Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 77
  • Lando(*), Szena
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #27 dnia: Maj 19, 2015, 22:55:45 pm »
Bardzo dziękuję :grin: Na pewno wypróbuję, bo w zeszłym roku też mi się świetnie mączlik przechował
On jest Twoim przyjacielem, Twoim partnerem, Twoim obrońcą, Twoim psem. Ty jesteś Jego życiem, Jego miłością, Jego Panem. On będzie Twój, wierny i posłuszny do ostatniego bicia Jego serca. Ty jesteś Mu winien zasłużyć na takie oddanie.

Odp: pytania do ogrodnika

Offline emila i piotr

  • Nowy Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #28 dnia: Maj 20, 2015, 00:04:46 am »
nooo kohinor rewelacja zamiennik confidoru [ta sama substancja czynna] - wycofany z rejestru skuteczny ale bardzo silny i niebezpieczny = szkodliwy środek uważaj przy stosowaniu.
 :grin: do ekologicznych zdecydowanie nie należy

Odp: pytania do ogrodnika

Offline Ula i Paweł

  • Nowy Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 77
  • Lando(*), Szena
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #29 dnia: Maj 20, 2015, 07:19:21 am »
nooo kohinor rewelacja zamiennik confidoru [ta sama substancja czynna] - wycofany z rejestru skuteczny ale bardzo silny i niebezpieczny = szkodliwy środek uważaj przy stosowaniu.
 :grin: do ekologicznych zdecydowanie nie należy

A co proponujesz w zamian? Pytam oczywiście o coś skutecznego :grin:
On jest Twoim przyjacielem, Twoim partnerem, Twoim obrońcą, Twoim psem. Ty jesteś Jego życiem, Jego miłością, Jego Panem. On będzie Twój, wierny i posłuszny do ostatniego bicia Jego serca. Ty jesteś Mu winien zasłużyć na takie oddanie.


 



Estalia by Smf Personal