www.pasterzeforum.pl » ZDROWIE I PIELĘGNACJA » ZDROWIE
 » Zgaga

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


© 2017 Fundacja Pasterze. Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

Autor Wątek: Zgaga  (Przeczytany 2123 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Milla

  • Nowy Użytkownik*
  • *
  • Wiadomości: 4869
  • Płeć: Kobieta
  • Felicitas multos habet amicos.
Zgaga
« dnia: Sierpień 29, 2011, 17:36:26 pm »
Jakiś czas temu zauważyłam, że są chwile w których Majka liże podłogę, po czym bardzo chce wyjść na dwór. Gdy to zrobi zaczyna jeść trawę.
Ponieważ nie wyglądało to niepokojąco, zignorowałam. Do momentu, gdy to samo zaobserwowałam u elzowej Tiny, na pytanie z mojej strony usłyszałam, że to jest zgaga.

?Zgaga (łac. pyrosis) ? objaw chorobowy polegający na występowaniu uczucia pieczenia, palenia w przełyku.
Przyczyną tego objawu jest cofanie się kwaśnego soku żołądkowego, z żołądka do przełyku, wbrew perystaltyce. Dolegliwości odczuwane są najczęściej za mostkiem, w nadbrzuszu i w skrajnej postaci może promieniować do szyi, gardła, krtani, kąta żuchwy, a nawet bocznych części klatki piersiowej. Refluks może być niekiedy podłożem występowania napadów astmatycznych i dolegliwości laryngologicznych (np. przewlekłego kaszlu).?

Często po zjedzeniu trawy, albo własnych kłaków u psa mogą pojawić się, ale nie muszą, wymioty.

Niestety psich artykułów nie ma na ten temat?
jedyne co znalazłam to pojedyncze porady, takie jak:
- zmiana diety;
- podanie ludzkiego środka na zgagę (ranigast);
- podanie innych lekarstw zapisanych już przez veta;
- podanie nie dużej ilości siemienia lnianego;
- podanie łyżki śmietany, lub jogurtu naturalnego.
Milla, Maja (*) i Bonita
Gdzie wielka rządzi pycha albo wielkie pieniądze, tam łatwo powstaje urojenie, że uważa się swoją zachciankę za mądrość


 



Estalia by Smf Personal