www.pasterzeforum.pl » EDUKACJA - wiedzieć więcej » PROGRAM - EKO TOP
 » pytania do ogrodnika

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


© 2017 Fundacja Pasterze. Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

Autor Wątek: pytania do ogrodnika  (Przeczytany 10990 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline rudolf

  • Nowy Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 195
pytania do ogrodnika
« dnia: Maj 29, 2014, 11:32:01 am »
ja bym się chętnie pozbyła PODAGRYCZNIKA !!!
choć gdzieś przeczytałam, ze lepiej się z nim zaprzyjaźnić, to dużo prostsze  :th_dash1: :th_dash1:
Moze jakieś rady w tym zakresie ?

Odp: pytania do ogrodnika

Offline stepi

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 1587
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 29, 2014, 11:41:05 am »
Emilia a ja mam problem z robaczkami czerwonymi, które zjadają mi liście lilii :crazy:, Jak nie chemia to co na nie mogę użyć, bo bez oprysku zjedzą wszystkie liście i można zapomnieć o kwitnieniu, a uwielbiam lilie i mam ich trochę

Odp: pytania do ogrodnika

Offline BeataA

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 1130
  • Płeć: Kobieta
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 29, 2014, 13:34:58 pm »
nam mrówki atakują drzewka owocowe i bardzo zaatakowały grusze - jest na nie sposób?

Odp: pytania do ogrodnika

Offline jolanta51

  • Nowy Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 29, 2014, 16:50:44 pm »
Emilia a ja mam problem z robaczkami czerwonymi, które zjadają mi liście lilii :crazy:, Jak nie chemia to co na nie mogę użyć, bo bez oprysku zjedzą wszystkie liście i można zapomnieć o kwitnieniu, a uwielbiam lilie i mam ich trochę

to jest poskrzypka liliowa. Trzeba zrobić mocną herbatę miętową, schłodzić,  dodać łyżeczkę mydła potasowego Himal na 1 litr płynu i opryskać. Po tygodniu można powtórzyć. A najlepiej między liliami posadzić miętę.

Odp: pytania do ogrodnika

Offline stepi

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 1587
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 29, 2014, 17:03:42 pm »
jolanta51 bardzo dziękuję, zaraz dzisiaj zaparzam tylko to mydło musze kupić. Chyba w sklepie ogrodniczym? prawda? :th_holeinwall:

Odp: pytania do ogrodnika

Offline jolanta51

  • Nowy Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #5 dnia: Maj 29, 2014, 18:47:55 pm »
tak, ja polecam z wyciągiem z czosnku bo tego zapachu nie lubią szkodniki. Powodzenia

Odp: pytania do ogrodnika

Offline emila i piotr

  • Nowy Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #6 dnia: Maj 29, 2014, 21:24:58 pm »
nam mrówki atakują drzewka owocowe i bardzo zaatakowały grusze - jest na nie sposób?


Zobacz czy na tych gruszach są mszyce, najprawdopodobniej tak. Mrówki żywią się spadzią mszyc więc są ich nieodzownym towarzyszem. Okazują się bardzo opiekuńcze w stosunku do swoich żywicielek.
Likwidacja mszyc spowoduje zniknięcie mrówek, (przepis na zwalczanie mszyc -
http://www.pasterzeforum.pl/index.php?topic=1932.0)

Jeżeli nie ma mszyc a są mrówki to ze względu na słodki nektar - wtedy załóż specjalną opaskę (lep) na pień. Mrówki niszczy się także mieszając proszek do pieczenia z cukrem pudrem i wdmuchuje do skupiska mrówek lub na korę drzewa

Odp: pytania do ogrodnika

Offline emila i piotr

  • Nowy Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #7 dnia: Maj 30, 2014, 10:00:52 am »
tak, ja polecam z wyciągiem z czosnku bo tego zapachu nie lubią szkodniki. Powodzenia

a dodatkowo przy stosowaniu podczas opryskiwania roślin polepsza przyczepnośc,  jest środkiem wspomagającym działanie wyciągów i wywarów roślinnych. Tworzy błonkę na powierzchniach opryskiwanych roślin, ułatwiając przyleganie i dłuższe działanie "naszych specyfików".

Odp: pytania do ogrodnika

Offline emila i piotr

  • Nowy Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #8 dnia: Maj 30, 2014, 10:06:48 am »
ja bym się chętnie pozbyła PODAGRYCZNIKA !!!
choć gdzieś przeczytałam, ze lepiej się z nim zaprzyjaźnić, to dużo prostsze  :th_dash1: :th_dash1:
Moze jakieś rady w tym zakresie ?

 :grin: zaprzyjaźnic się to dobre
Jest to ten chwast z grupy natrętów, nawet najmniejsze jego kłącze pozostawione wystarcza by bujnie się rozrósł.
Jedynie upór, upór i jeszcze raz upór :th_dash1: Jeśli przerasta Ci kępę bylin to raczej nie do wytępienia wystarczy kawalądek pozostawic i odrośnie. Najlepiej z uporem maniaka przekopywac i wybierac kłącza (nie kompostowac) do kopania używac wideł one nie poprzecinają kłączy tak jak szpadel i jest szansa na dokładniejsze powyciąganie
powodzenia ;)

Odp: pytania do ogrodnika

Offline rudolf

  • Nowy Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 195
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 30, 2014, 12:08:19 pm »
ja bym się chętnie pozbyła PODAGRYCZNIKA !!!
choć gdzieś przeczytałam, ze lepiej się z nim zaprzyjaźnić, to dużo prostsze  :th_dash1: :th_dash1:
Moze jakieś rady w tym zakresie ?

 :grin: zaprzyjaźnic się to dobre
Jest to ten chwast z grupy natrętów, nawet najmniejsze jego kłącze pozostawione wystarcza by bujnie się rozrósł.
Jedynie upór, upór i jeszcze raz upór :th_dash1: Jeśli przerasta Ci kępę bylin to raczej nie do wytępienia wystarczy kawalądek pozostawic i odrośnie. Najlepiej z uporem maniaka przekopywac i wybierac kłącza (nie kompostowac) do kopania używac wideł one nie poprzecinają kłączy tak jak szpadel i jest szansa na dokładniejsze powyciąganie
powodzenia ;)
jeszcze ewentualna przeprowadzka i zmiana ogrodu, ale tego już nie "zniese" :)

Odp: pytania do ogrodnika

Offline Kitek

  • Wolontariusz
  • *****
  • Wiadomości: 1473
  • Płeć: Kobieta
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 30, 2014, 12:31:40 pm »
 :huh: zaskakujecie mnie z każdym postem.... skąd taka precyzja ?  :th_holeinwall:

No to jutro oby nie padało to trawnik skoszę  :terefere:
Justyna z D`Arcy Oszołomem, Luną vel Lucyną i Abbey vel Smoczek i Szafirrem ;)
Panna Dorinn
  • <3

Odp: pytania do ogrodnika

Offline jolanta51

  • Nowy Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 75
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 30, 2014, 13:15:12 pm »
ja tez będę kosiła jutro o ile nie będzie padać. A wszystkim zapalonym ogrodnikom polecam Wpływ Księżyca 2014 i wcześniejsze wydania pana Witolda Czuksanowa (Zysk i Ska). Naprawdę dużo ciekawych porad i o sadzeniu, nawożeniu i ochronie roślin. Zawsze mam pod ręką. 

Odp: pytania do ogrodnika

Offline BeataA

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 1130
  • Płeć: Kobieta
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 30, 2014, 14:44:59 pm »
no to mam plan dla swego mena na weekend. jutro rano, bo na 9:30 z Borcia do Rawicza na badania kontrolne, a potem  :gwizdze: sianie ogródka splądrowanego przez Myche, koszenie trawy i wiele innych atrakcji ogrodowych  :cheesy:

Odp: pytania do ogrodnika

Offline kajetan

  • Aktywny Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 677
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #13 dnia: Maj 30, 2014, 16:56:43 pm »
Oj nie zawsze zmiana ogrodu wybije podgarycznika -ja niestety przeniosłam go z roślinkami na nową działkę.
Jako ciekawostka  :th_0girl_hysteric: w jednym z sklepów ogrodniczych oferowane sa sadzonki podgaryczika variegata po10,-za sztukę.Spotkałam sie z tym ,że projektant ogrodu w nasadzeniach uwzględniał kilkanaście sadzonek tego "upierdliwca"   :th_dash1:

Odp: pytania do ogrodnika

Offline Asia Szczecin

  • Wolontariusz
  • *****
  • Wiadomości: 997
Odp: pytania do ogrodnika
« Odpowiedź #14 dnia: Maj 30, 2014, 21:10:48 pm »
Czy jest jakiś sposób na kędzierzawość liści brzoskwini i nektarynki ?
"Nie popełnij błędu i nie traktuj swojego psa jak człowieka, albowiem on potraktuje cię jak psa" - Martha Scott


 



Estalia by Smf Personal