www.pasterzeforum.pl » EDUKACJA - wiedzieć więcej » PROGRAM - EKO TOP
 » EKOLOGICZNE UPRAWY W NASZYCH OGRODACH

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


© 2017 Fundacja Pasterze. Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

Autor Wątek: EKOLOGICZNE UPRAWY W NASZYCH OGRODACH  (Przeczytany 4526 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline emila i piotr

  • Nowy Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 217
EKOLOGICZNE UPRAWY W NASZYCH OGRODACH
« dnia: Maj 29, 2014, 11:14:49 am »
"PODSTAWĄ EKOLOGICZNEJ UPRAWY JEST ZANIECHANIE STOSOWANIA SYNTETYCZNYCH ŚRODKÓW OCHRONY ROŚLIN I ZASTĄPIENIE ICH METODAMI BEZPIECZNYMI DLA CZŁOWIEKA I OTACZAJĄCEGO ŚRODOWISKA"

Uprawa roślin bez stosowania "chemii" to jest to!!!

We własnym ogrodzie, na własną rękę możliwa jest zdrowa, pozbawiona chemii uprawa kwiatów,warzyw i owoców, które spełniają najwyższe wymagania.

Nawet bardzo proste zabiegi ale zastosowane w odpowiednim czasie pomogą pozbyć się kłopotliwych chorób i szkodników  - o to właśnie chodzi w ogrodnictwie biodynamicznym jest to prowadzenie uprawy zgodnie z siłami natury, bez ingerowania w naturalne procesy za pomocą chemii, natomiast wykorzystywanie na swoją korzyść naturalnych, właściwym roślinom zależności.

DZIŚ - 29.05.2014   - SZCZEGÓLNIE KORZYSTNY DZIEŃ NA SIANIE I SADZENIE ROŚLIN TAM GDZIE PLONEM MA BYĆ KWIAT DOBRY CZAS NA SADZENIE ZIÓŁ

Chcesz być EKO - uprawiaj EKO

Odp: EKOLOGICZNE UPRAWY W NASZYCH OGRODACH

Offline emila i piotr

  • Nowy Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: EKOLOGICZNE UPRAWY W NASZYCH OGRODACH
« Odpowiedź #1 dnia: Maj 29, 2014, 11:58:54 am »
Na przełomie maja i czerwca przy suchej i ciepłej aurze pojawia się gwałtowne rozmnażanie mszyc, przybierające niekiedy rozmiary eksplozji. "Drapieżne" owady, ptaki i pasożytnicze grzyby wprawdzie ograniczają ich liczebność ale ich możliwości są ograniczone i musimy im pomóc.

Jak zwalczać MSZYCE?

kilka prostych sposobów!!

Wyciąg z pokrzyw - zrywamy i siekamy zdrowe pokrzywy, które nie wytworzyły jeszcze nasion. Kilogram rozdrobnionego surowca wrzucamy do 10 litrów zimnej wody, odstawiamy na dobę, od czasu do czasu mieszamy.Otrzymany wyciąg odcedzamy, następnie przelewamy do opryskiwacza i wykonujemy zabieg. Gdy tylko pojawią się MSZYCE oprysk powtarzamy.

Oprysk z gnojówki (pokrzywy)- (1 kg roślin zebranych przed kwitnieniem zalać 10 l wody i pozostawić na dwa-trzy tygodnie, aż roztwór stanie się klarowny). Fermentujący roztwór trzeba codziennie mieszać.  Gnojówkę z pokrzywy trzeba przed użyciem rozcieńczyć, mieszając 0,5 l roztworu z 10 l wody.


Metoda rozpowszechniona w krajach śródziemnomorskich, gdzie szkodniki zwalcza się preparatami na bazie oliwy z oliwek. Aby przygotować preparat,rozpuszczamy w litrze wody około 2-3 łyżki oliwy, podgrzewając mieszankę do temperatury ok 30-35 oC , a następnie dokładnie mieszając na przykład za pomocą miksera, preparat wlewamy do zraszacza małymi porcjami i stosujemy zaraz po przygotowaniu - TYLKO DLA ROŚLIN O GŁADKICH LIŚCIACH
Między grządkami warzyw i roślinami ozdobnymi, które są szczególnie lubiane przez mszyce, warto posadzić rośliny, które je odstraszają, cebulę, czosnek, lawendę i miętę.

POWODZENIA!!!!

« Ostatnia zmiana: Maj 29, 2014, 20:25:49 pm wysłana przez ElzaMilicz »

Odp: EKOLOGICZNE UPRAWY W NASZYCH OGRODACH

Offline emila i piotr

  • Nowy Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: EKOLOGICZNE UPRAWY W NASZYCH OGRODACH
« Odpowiedź #2 dnia: Maj 30, 2014, 10:20:51 am »
PLAN  WEEKENDOWY W NASZYCH OGRODACH
30.05.2014 - możemy sadzić i siać, nie zaleca się podlewania gdyż na podlewanych  roślinach mogą pojawić się szkodniki

31.05.2014 - to dobry dzień na koszenie trawy, sadzenie i sianie warzyw a także podlewanie roślin pokojowych

01.06.2014 - księżyc w znaku raka , można kontynuować prace z poprzednich dni ale nie zbieramy owoców- będą się źle przechowywać

Odp: EKOLOGICZNE UPRAWY W NASZYCH OGRODACH

Offline emila i piotr

  • Nowy Użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 217
Odp: EKOLOGICZNE UPRAWY W NASZYCH OGRODACH
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 10, 2014, 00:10:28 am »
Zaproś bzyga do ogrodu

Pszczoła wybiera kwitnące jabłonie, mlecze i lobelię. Bzyg chętnie przesiaduje na koprze, arcydzięglu, pietruszce. Owady i rośliny żyjące w symbiozie świadczą sobie wzajemne usługi - chronią, zapylają, wspierają rozwój. Z pożytkiem dla człowieka.

Wszystko, co ma sześć lub osiem nóżek nie musi być szkodnikiem, lecz może służyć uprawom. Kiedy nie było chemii, człowiek ręcznie niszczył szkodniki i ich jaja, potem pomagał sobie wyciągami z roślin - gorzkiej szałwi, piołunu, pokrzywy. Kiedy moda zaczęła trzebić z trawników i innych rabat mlecze, koniczynę, stokrotki i inne rośliny-chwasty, z ogródków zaczęły znikać pożyteczne owady, żywiące się szkodnikami.
Im więcej skorków, pająków, biedronek, tym mniej mszyc, przędziorków i innych szkodników. Pszczoła wybiera kwitnące jabłonie, mlecze i lobelię. Bzyg chętnie przesiaduje na koprze, arcydzięglu, pietruszce. Owady i rośliny żyjące w symbiozie świadczą sobie wzajemne usługi - chronią, zapylają, wspierają rozwój.

pisała Wanda Mołoń

oprócz pożytecznych owadów mamy w eko uprawach do czynienia również z pożytecznymi mikroorganizmami. Odpowiednia zawartość próchnicy (min. 3%) i bogate życie biologiczne z dominacją pożytecznej mikroflory oznacza obecność na 1m² w warstwie ornej od ok. 1,5 do 2,0 kg mikroorganizmów.
dużo prawda!!!  :huh:
Ta potężna „ fabryka” dostarcza roślinom  składniki odżywcze, a przy dominacji pożytecznej mikroflory chroni przed dostępem mikroorganizmów chorobotwórczych.
pożyteczne mikroorganizmy przyspieszają rozkład materii organicznej, aktywizują i stabilizują procesy próchnicotwórcze, wypierają zagniwanie.
Po zastosowaniu pożytecznych mikroorganizmów roślina wytwarza znacznie większą ilość włośników i może intensywniej pobierać substancje odżywcze.
Pożyteczne mikroorganizmy można wprowadzic do gleby - zaszczepic glebę - specjalnymi preparatami (Emy, Pro-bio-emy)
Na efekty trzeba poczekac nie od razu są one widoczne, wszystko zależy od tego w jakim stanie jest nasza gleba, jak mocno jest zdegradowana.
Pamiętajmy również o kompoście - to "złoto ogrodników" oraz o poplonach - teraz jest doskonały czas na zaplanowanie wysiania jeszcze przed zimą roślin na poplon.
co mogą nam dac?!!!
Poplony można spasać, można przekopac jako nawóz zielony,  poplon można  pozostawić na zimę jako mulcz.   Mulcz ogranicza parowanie a gleba pod nią jest pulchna i wilgotna.
Można wysiac rośliny motylkowate takie jak : łubin,soja,koniczyna,fasola,groch,seradela
Bakterie brodawkowe, żyjąc samodzielnie w glebie, nie wiążą wolnego azotu. Po zetknięciu się z korzeniami roślin motylkowych przenikają do nich najczęściej przez komór­ki włośników korzeniowych. Po wniknięciu do wnętrza korzeni zaczynają się w nich silnie rozmnażać. Powstają wtedy charakterystyczne brodawki.
Współżycie tych bakterii z rośliną polega na tym, że bakterie, korzystając z węglowodanów, wytwarzanych przez rośliny motylkowe, przyswajają wolny azot z po­wietrza i tworzą związki azotowe, których część pobiera roślina motylkowa, częśc  niepobrana pozostaje w glebie i będzie służyc następnym uprawą.

Odp: EKOLOGICZNE UPRAWY W NASZYCH OGRODACH

Offline ElzaMilicz

  • Pasterz
  • *****
  • Wiadomości: 7774
  • Veritas odium parit.
Odp: EKOLOGICZNE UPRAWY W NASZYCH OGRODACH
« Odpowiedź #4 dnia: Maj 19, 2015, 10:17:08 am »
 :naughty:    :naughty:   :naughty:

długo czekaliśmy na wiosnę 2015 roku...

nawiasem mówiąc nie przyjmuję do wiadomości, że minął już rok!  :gwizdze:
...zło jest banalne, dobro niepojęte;  bez wiary przewracamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry...
Nara* Tina* Szila* Meda* Aza Jaga


 



Estalia by Smf Personal