www.pasterzeforum.pl » ZDROWIE I PIELĘGNACJA » ZDROWIE
 » Wnętrostwo u psów i kotów

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


© 2017 Fundacja Pasterze. Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

Autor Wątek: Wnętrostwo u psów i kotów  (Przeczytany 4896 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ani@

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 5807
Wnętrostwo u psów i kotów
« dnia: Marzec 14, 2011, 22:12:18 pm »
Wnętrostwo u psów i kotów

O wnętrostwie mówimy wtedy, gdy obydwa lub jedno jądro nie zstąpiły do worka mosznowego. Jest to częsty problem zarówno u psów jak i u kotów. Najczęściej wada ta dotyczy jednego jądra (u psów 2 razy częściej prawego). Jądra mogą znajdować się w jamie brzusznej lub w kanale pachwinowym, co może określić lekarz weterynarii podczas badania (omacywanie, badanie USG).

W czasie rozwoju embrionalnego jądra znajdują się w jamie brzusznej w okolicy nerek. W momencie narodzin jądra szczeniaka czy kociaka znajdują się cały czas wewnątrz brzucha. W miarę jak zwierzak rośnie, jądra stopniowo przemieszczają się, kończąc wędrówkę w worku mosznowym. Zstępowanie jąder zostaje zakończone około 10 dnia życia.
Kanał pachwinowy jest otwarty do około 8 tygodnia życia szczenięcia. W tym czasie jądra mogą okresowo cofać się do kanału, samoistnie (jądro ?wędrujące?) lub w wyniku ucisku okolicy moszny, a także pod wpływem stresu lub ochłodzenia. Od 9 tygodnia kanał pachwinowy zaczyna się zrastać, a u 6-miesięcznego psa powinien być już całkowicie zamknięty. Teoretycznie do tego czasu istnieje możliwość ostatecznego zstąpienia jądra do moszny. Nieobecność jądra w mosznie u ok. 8 tygodniowego szczenięcia powinno być dla hodowcy i przyszłego nabywcy sygnałem alarmującym.

Diagnostyka

Po ukończeniu przez szczenię 6 tygodni (np. przy okazji odbioru miotu przez ZkwP) należy starannie obejrzeć i obmacać mosznę oraz okolicę pachwinową. Jeżeli nie stwierdzi się obecności jądra lub jąder należy wykonać badanie USG jamy brzusznej. Badanie to albo potwierdzi obecność jądra/jąder w brzuchu, albo ją wykluczy. Mamy wtedy do czynienia z przypadkiem braku jąder w ogóle czyli tzw. agenezją jąder (obustronną lub jednostronną). Ale jest to wada niezwykle rzadka.
Nie zawsze zdiagnozowanie przez obmacywanie jest łatwe. Czasami może dojść do błędnego uznania szczeniaka za wnętra, a powodów jest kilka:

- mała wielkość jąder
- grubiutkie szczenięta
- odruch bezwarunkowy ze strony mięśnia dźwigacza jądra, który powoduje, że przy dotykaniu okolicy moszny jądra mogą być z powrotem wciągnięte przez pierścień pachwinowy
- taka sama sytuacja zdarza sie gdy pies jest zdenerwowany, wychłodzony lub w trakcie zabawy.

Przyczyny wnętrostwa

Przyczyny powstawania wnętrostwa nie zostały jeszcze ostatecznie ustalone. Prawdopodobnie jest to cecha o rozkładzie nieciągłym uwarunkowana poligenicznie.
Wnętrostwo, jako wynik nieodpowiednich stosunków anatomicznych okresu embrionalnego, traktować należy jako zaburzenie natury genetycznej. W grę może wchodzić np.:

  • wszelkie wady jądrowodu lub innych anatomicznych struktur tej okolicy
  • zbyt duże jądro
  • wąski pierścień pachwinowy
  • wąski kanał pachwinowy
  • zbyt krótki powrózek nasienny

Niektórzy badacze minimalizują wpływ genetyki i uważają, .ze przyczyną wnętrostwa mogą być czynniki poza genetyczne występujące w życiu płodowym np. proces zapalny otrzewnej u płodu powodujący jej zrost z jądrem lub zaplątanie jądra w inne struktury wewnątrz jamy brzusznej.

Wnętrostwo częściej występuje u psów rasowych niż mieszańców. Częściej też dotyka psów małych ras. Jeżeli chodzi o częstotliwość występowania, to padają różne procenty - od 1.2 do 10% - w zależności od pracy naukowej. Istnieją rasy psów szczególnie predysponowane do wystąpienia wnętrostwa. Są to:

Yorkshire Terriery
Jamniki
Boksery
Buldogi angielski
Sznaucery miniaturowe
Owczarki szetlandzkie
Pudle miniaturowe
Siberian Husky
Chihuahua


Inną, niezwykle rzadką przyczyną nieobecności jąder w mosznie jest ich wrodzony brak.

Objawy, wpływ na płodność
Jądra, które nie uległy zstąpieniu są aktywne hormonalnie, wytwarzają między innymi testosteron. Ze względu na prawidłową aktywność hormonalną jąder, psy-wnętry zachowują się tak samo jak i inne samice - interesują się suczkami w cieczce, mają zachowany popęd seksualny. Na podstawie tylko i wyłącznie obserwacji (bez zbadania psa) nie da się właściwie powiedzieć czy dany pies jest wnętrem czy nie.
Wnętry jednostronne mogą mieć potomstwo, gdyż jądro obecne w mosznie wytwarza plemniki. Płodność jest zmniejszona, ale zwykle wystarczająca do tego, aby doszło do skutecznego krycia.
Wnętry obustronne są bezpłodne. Dzieje się tak dlatego, że temperatura wewnątrz ciała jest wyższa niż temperatura w mosznie o mniej więcej 4-5 stopni Celciusza, co skutecznie hamuje spermatogenezę (czyli proces wytwarzania plemników). Jądra zatrzymane w brzuchu są mniejsze niż powinny być, a wyniki badań histologicznych ujawniły, że w jądrach tych średnica kanalików nasiennych jest mniejsza nawet do 60% od tej, jaka jest w jądrach ulokowanych w mosznie.

Leczenie
W tym miejscu pragnę wyraźnie zaznaczyć, że leczeniem z wyboru jest KASTRACJA psa.
Ważne jest, aby zrozumieć, że jeżeli samiec/ojciec jest wnętrem, to jego dzieci lub dzieci jego dzieci też mogą zostać obarczone tą wadą. Dlatego istotne jest, aby psa, u którego stwierdzono wnętrostwo NIE ROZMNAŻAĆ! (to samo dotyczy też innych gatunków zwierząt). Aby być pewnym, że pies taki nie pokryje żadnej suki najlepiej go wykastrować. W ten sposób na pewno nie przyczynimy się do powielania tej wady wśród populacji psów.

Drugą przyczyną, dla której zabieg ten jest konieczny, jest kwestia skłonności do nowotworzenia pozostałego w brzuchu jądra. Statystyki mówią, że nowotwory jąder u starszych psów stwierdzane były 13 razy częściej u psów-wnętrów niż u psów z jądrami umieszczonymi prawidłowo w worku mosznowym (Hayes i Pendergrass, 1976). Guzy te to najczęściej guzy z komórek Sertoliego i nasieniaki (seminoma).

GUZ Z KOMÓREK SERTOLIEGO - Komórki te, zlokalizowane w jądrze mają 2 funkcje - dostarczanie składników odżywczych dla plemników oraz produkcja żeńskich hormonów - estrogenów. Guz wywodzący się z tych komórek powoduje, że samiec staje się seksualnie atrakcyjny dla innych samców. Inne objawy obecności tego nowotwotu to cieńka skóra, oraz wyłysienia po bokach ciała (wzdłuż kręgosłupa). W badaniach krwi stwierdzamy anemię aplastyczną. Wszystkie te objawy są skutkiem stałego, wysokiego poziomu estrogenów we krwi. Diagnozę nowotworu jądra u takiego psa-wnętra możemy potwierdzić, wykonując badanie USG jądra lub badając poziom estrogenów we krwi. 10-20% z tych nowotworów są to nowotwory złośliwe, które mogą dawać przeżuty.

NASIENIAK (seminoma) - nowotwory te wywodzą się z niezróżnicowanych komórek rozrodczych jąder. Niektóre nasieniaki są złośliwe. 5-10% nasieniaków daje przerzuty.

Lepiej zawczasu usunąć takie jądro i nie czekać aż zacznie toczyć się w nim proces nowotworowy.
Innym medycznym wskazaniem do kastracji jest większa szansa na skręcenie się nasieniowodu u psów-wnętrów.
Psy będące wnętrami mają też większe skłonności do innych genetycznych schorzeń, takich jak: przepuklina pępkowa, przepuklina pachwinowa, problemów z prąciem, napletkiem (złe uformowanie), nawykowego zwichnięcia rzepki.

Przebieg zabiegu
Kastracja psa w przypadku wnętrostwa pachwinowego jest zabiegiem łatwym. Gorzej, gdy mamy do czynienia z wnętrostwem brzusznym. Chirurg musi przeszukać całą jamę brzuszną, aby znaleźć brakujące jądro lub jądra. Na dodatek jądra pozostałe w jamie brzusznej są mniejsze, co dodatkowo utrudnia ich odnalezienie. Dlatego zabieg ten powinien wykonywać doświadczony chirurg.

Różnice między psami a kotami:
U kotów nie notowano wypadków skręcenia nasieniowodów a nowotwory jąder bardzo rzadko występują u tego gatunku zwierząt. Jednak fakt, że wnętrostwo jest dziedziczne powinien być wystarczającym powodem, aby takiego kota wykastrować.

U kotów nie zostało dotychczas naukowo potwierdzone genetyczne tło choroby (Bloom F. Retained testicles cats and dogs. Mod Vet Pract 1962; 43:60.). Podejrzewamy geny ze względu na to, że taka jest przyczyna schorzenia u innych gatunków zwierząt domowych. Schorzenie to częściej spotykane jest u persów. U kotów częstotliwość występowania wnętrostwa waha się od 0.37-1.7% (w zależności od pracy naukowej).

To, czy kot jest wnętrem, czy też nie posiada w ogóle jąder ocenia się poprzez badanie prącia. U kocura prącie zakończone jest czymś na kształt kolca, natomiast u kastrata kolec zanika, końcówka prącia ulega zaokrągleniu (dzieje się tak 4-6 tygodni po kastracji, lub jest tak od zawsze w przypadku, gdy kot nie miał jąder w ogóle).

autor: Lek.wet. Lidia Lewandowska, Lek.wet. Iza Grudzińska


 



Estalia by Smf Personal