www.pasterzeforum.pl » ZDROWIE I PIELĘGNACJA » ZDROWIE
 » Zapalenie stawów u starszych psów - artretyzm

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


© 2017 Fundacja Pasterze. Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

Autor Wątek: Zapalenie stawów u starszych psów - artretyzm  (Przeczytany 45302 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rdbms

  • Gość
Zapalenie stawów u starszych psów - artretyzm
« dnia: Styczeń 01, 2013, 17:52:54 pm »
Zapalenie stawów (artretyzm) jest jedną z najczęściej spotykanych dolegliwości u starszych psów. Więc jeżeli masz psa, to pewnego dnia będziesz musiał się zmierzyć z tym problemem. Powodów zapalenia stawów możne być wiele, ale najczęściej jest to związane ze zużyciem jakiemu ulegają stawy z biegiem lat.
Aby umożliwić ruch, natura stworzyła biologiczne zawiasy - dwie kości o gładkiej powierzchni tworzące staw. Końce tych kości zbudowane są z warstwy poduszkowatej chrząstki, która z kolei pokryta jest błoną maziową. W celu zmniejszenia tarcia, wolna przestrzeń wypełniona jest oleistą cieczą a cala struktura powiązana siecią tkanki łącznej i wiązadeł.
Długoletnie działanie tego aparatu jest możliwe dzięki jego zdolności do regeneracji. Ale w miarę starzenia, procesy naprawcze stają się coraz mniej skuteczne i zaczynają popełniać błędy. Lata powtarzających się ruchów powodują, że włókna elastyczne (powięź) oraz więzadła rozciągają się a kości zaczynają o siebie uderzać. W wyniku mikrourazów, powierzchnia kości ulega erozji i powstaje stan zapalny.
Innymi przyczynami zapalenia stawów mogą być: wczesna sterylizacja sprzyjająca nadwadze, zbyt szybki wzrost w młodym wieku - ale niezależnie od przyczyn sposoby leczenia zawsze będą takie same.
Na ogół weterynarze korzystają w swojej pracy z wyników badań prowadzonych na zwierzętach. Jednak w przypadku zapalenia stawów, zwykle korzysta się z wyników badań na ludziach. Ludzie potrafią mówić i dlatego lepiej niż psy mogą przekazać swoją opinię na temat prowadzonej terapii. Na szczęście, wydaje się że nie ma większych różnic w procesach prowadzących do zmian chorobowych pomiędzy zwierzętami a ich właścicielami.

Jakie są pierwsze, zauważalne objawy zapalenia stawów?

Pierwszą oznaką zapalenia stawów u starszych psów jest ich mniejsza aktywność. W miarę jak stawy twojego psa się starzeją, nie będzie miał on ochoty biegać i bawić się tak jak dawniej. Zmiany te prawie zawsze zachodzą powoli i łatwo przeoczyć ich początek. W dodatku psy dużych ras, u których zwykle wcześniej rozwija się zapalenie stawów, są bardzo opanowane i odporne na ból. Może więc nie być żadnych widocznych oznak choroby, aż do chwili, gdy jest już ona w zaawansowanym stadium. Jednym z typowych objawów zapalenia stawów związanym z wiekiem jest to, że stawy wydają się być sztywniejsze i bardziej bolesne po okresach odpoczynku (nocy), oraz to że ból zmniejsza się w ciągu dnia. Do wieczora twój pies może być tak samo sprawny jak za dawnych lat.
Niektóre psy dyszą po spacerze, co może być spowodowane bólem, a nie tylko przegrzaniem lub brakiem formy.
Zimne dni i wilgoć wydają się mieć niekorzystny wpływ na dolegliwości związane ze stawami.

Czy mogę coś zrobić aby opóźnić pojawienie się zapalenia stawów u mojego psa?

Dieta i odżywianie
Jeżeli pies ma nadwagę, to stopniowe zmniejszanie jego wagi i doprowadzenie jej do zdrowego poziomu jest sprawa podstawową.
Psy lubią jeść. Jedzenie i towarzystwo człowieka są ich głównymi przyjemnościami w życiu. Aby nie odbierać im tej przyjemności, zamiast ograniczać porcje, lepiej jest karmić dietą niskokaloryczną . Wiele tego typu karm jest dostępnych na rynku, można również przygotować je samodzielnie. Jeśli nie masz na to ani czasu ani ochoty, możesz zwykłą dietę wzbogacić o niskokaloryczne dodatki n.p. gotowane warzywa.

Ćwiczenia
Psy pociągowe, psy wyścigowe, podobnie jak ludzie uprawiający sport, maja skłonność do wcześniejszego zapadania na zapalenie stawów. Jednak umiarkowana ilość codziennych ćwiczeń, takich jak spacery i zabawy z piłką, mogą opóźnić pojawienie się choroby. Wprawdzie nie ma takich informacji na temat psów, ale są wyniki badań na ludziach, które mogą mieć tu zastosowanie.

Pazury i pielęgnacja łap
Należy dbać o stan pazurów, tak aby nie przeszkadzały w poruszaniu się. Zaniedbane pazury są podobne do niewygodnych butów, które również mogą być przyczyną artretyzmu. Pazury należy przycinać stopniowo, w kilku sesjach, aż do chwili gdy będą lekko dotykać podłogi w czasie gdy zwierzę stoi.

Hydroterapia, oddziaływanie ciepłem
Jacuzzi, hydromasaże i pływanie są świetne dla zwierząt z zapaleniem stawów. Krótkie okresy naprzemiennego ciepła i zimna mogą być pomocne w łagodzeniu bólu.
Podkładki grzewcze, kąpiele w podgrzewanej wodzie, rozluźniają mięśnie zwiększając cyrkulację w zamkniętych obszarach.

Fizjoterapia
Większość psów czuje się lepiej i jest bardziej aktywna po dobrym masażu. To nie tylko zwiększone krążenie, które pomaga. Zwierzęta naprawdę kochają twój dotyk i zainteresowanie. Dobre odczucia blokują złe i widać poprawę w zachowaniu psa.

Niskopoziomowa terapia laserowa
Nauka nie jest w stanie wyjaśnić jak niski poziom promieniowania laserowego może wpływać na zmniejszenie bólu stawów, ale jeżeli masz taką możliwość to warto spróbować tej metody leczenia. Jedno z badań wykazało, że taka terapia może mieć korzystny wpływ, natomiast w innych nie stwierdzono żadnych korzyści.

Mój pies jest już chory na artretyzm. Jakie metody leczenia może zaproponować weterynarz?

Po pierwsze, weterynarz musi mieć pewność, że twój pies nie cierpi na inne choroby związane z wiekiem. Wszelkie problemy zdrowotne mogą mieć niekorzystny wpływ na zapalenie stawów.
Po drugie, aby prawidłowo ocenić stopień zaawansowania choroby, musi zostać wykonane prześwietlenie stawów.
Dopiero na tej podstawie można podjąć decyzję o dalszym leczeniu.

Lekarstwa stosowane w leczeniu zapalenia stawów

1. Niesterydowe/niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLP )

Wszystkie NLP mogą mieć negatywny wpływ, zwłaszcza na żołądek i jelita. Może się to objawiać brakiem apetytu, biegunką, smolistym od strawionej krwi stolcem.
NLP mogą spowolnić proces krzepnięcia krwi.
NLP mogą pogorszyć problemy z nerkami, ograniczając dopływu krwi do nerek.
NLP nie należy stosować kiedy zwierze jest na prednizonie, deksametazonie lub innych kortykosterydach.
NLP rzadko, bo w 1 na 1500 przypadków, mogą doprowadzić do uszkodzenia wątroby.
Efekty oboczne mogą pojawić się nagle i bez ostrzeżenia - zazwyczaj w ciągu pierwszych tygodni stosowania. Najgorsze jest to, że nie można przewidzieć jak dany pies zareaguje na podane lekarstwo.

Najczęściej stosowane NLP
Rimadyl (carprofen, Pfizer, Novox generic)
Zubrin (tepoxalin, Schering-Plough/Merck/Intervet)
Deramaxx ( deracoxib, Novartis )
Metacam ( meloksykam, Mobic, Mobicox-Canada Boehringer Ingelheim )
EtoGesic ( Etodolac Ft. Dodge/ Wyeth human form= Lodine)
Previcox (firocoxib Merial, Equioxx=horses)

Starsze NLP
Piroxicam (Feldene)
Aspirin (Bayer arthritis, acetylsalicylic acid)
Indomethacin (Indocin)
Advil (ibuprofen)
Aleve (naproxen).

2. Lekarstwa nie będące NLP

Tramadol (Ultram, Ortho-McNeil-Janssen)
Tramadol ma niewielkie skutki uboczne, bywa skuteczny w łagodzeniu przewlekłego bólu u ludzi i może być z powodzeniem stosowany w leczeniu psów.

Suplementy diety z glukozaminą/chondroityną
Chondroityna i glukozamina tworzą chrząstkę stawową u zwierząt. Obie te substancje zaczęły być stosowane w preparatach na stawy, po kilku źle zaprojektowanych badaniach prowadzonych przez włoską firmę Rottapharm. To było w połowie lat 80. Niestety, nowsze bardziej zaawansowane badania na ludziach (2010 r), wykazały że glukozamina/chondroityna są zupełnie nieskuteczne w walce z artretyzmem.
Jest wielu producentów preparatów na stawy i każdy z nich będzie cię przekonywał, że sprzedawane przez niego produkty są w jakiś sposób lepsze od innych, ale żaden z nich nie będzie w stanie poprzeć tego dowodami naukowymi.

Adequan (Polysulfated Glycosaminoglycan (PSGAG))
Adequan ma skład podobny do suplementów z glukozaminą/chondroityną, z tym że został zaprojektowany do stosowania w formie zastrzyków.
Firma która go sprzedaje twierdzi  "liczne badania dowodzą że ..." , ale ja nie wierzę, że te badania zostały przeprowadzone zgodnie z obowiązującymi dziś normami jakościowymi. Lekarze są zdeterminowani w znalezieniu bezpiecznych metod leczenia choroby zwyrodnieniowej u ludzi, więc gdyby terapia wtrysku PSGAG była skuteczna, chociaż w niewielkim stopniu, to byłaby przez nich szeroko stosowana.

Zatem, dlaczego weterynarz proponuje suplementy z glukozamina/chondroityną lub adequan?

Nie miej za złe weterynarzowi, że proponuje ci chondroprotetyki. Bo po pierwsze, informacje na temat nieskuteczności glukozaminy/chondroidyny ukazały się stosunkowo niedawno, a po drugie, weterynarze znają skutki uboczne leków na prawdę skutecznych i nie chcą na nie narażać twojego pupila bez potrzeby.
Najlepiej/najzdrowiej będzie, jeżeli skorzystasz z kilku rad zamieszczonych w pierwszej części artykułu (dieta, umiarkowany ruch), które rzeczywiście mogą poprawić komfort życia twojego psa. Artretyzm zawsze jest postępującą chorobą, na którą nie ma szybkiego, skutecznego i bezpiecznego lekarstwa.

Kwasy tłuszczowe omega-3
Olej z ryb zimnowodnych, bogaty w kwasy tłuszczowe omega-3, wydaje się być pomocny w walce z rożnymi formami zapaleń, w tym również z zapaleniem stawów.

3. Leki pod kontrolą/kontrolowane (narkotyki)

Narkotyki nas przerażają i kojarzą się z wieloma nieprzyjemnymi rzeczami, są jednak środkami które najlepiej uśmierzają ból, a w dodatku nie mają takiego destruktywnego wpływu na organy wewnętrzne jaki mają wszystkie NLP. Jednak one też mają swoje wady. Narkotyki wpływają na system nerwowy i mogą wywoływać stany pobudzenia przeplatane stanami depresyjnymi. Stosowane w zbyt wysokich dawkach mogą doprowadzić do zatrzymania oddechu lub krążenia krwi.

4. Kortykosterydy/kortykosteroidy (prednizon, prednizolon, metylo prednizolon, deksametazon, itp.)

Kortykosterydy są najsilniej działającymi lekarstwami, które mogą złagodzić chorobę. Problemem z nimi polega na tym, że nie działają selektywnie, a w dodatku, podawane przez dłuższy czas mogą spowodować poważne efekty uboczne. Jeżeli weterynarz zaczyna z tobą rozmowę na temat użycia kortykosterydów, znaczy to, że zostały już wyczerpane inne możliwości leczenia. Musisz wtedy sobie odpowiedzieć na kilka pytań: Czy chcesz darować swojemu psu kilka miesięcy dobrego, wolnego od bólu życia? Czy chcesz uniknąć kłopotów i niebezpieczeństw związanych z podawaniem narkotyków? Czy może to już czas, aby pozwolić swojemu psu odejść?
Kortykosterydy dostępne są jako tabletki lub jako zastrzyki o przedłużonym działaniu. Efekty działania zastrzyku mogą się utrzymywać przez 4 tygodnie. Ja osobiście preferuję pigułki, ponieważ na bieżąco mogę zmieniać dawkę leku w zależności od potrzeb.
W czasie podawania kortykosterydów waga psa musi być pod kontrolą a krew często badana w celu szybkiego wykrycia ewentualnych skutków ubocznych.

5. Medycyna alternatywna, medycyna nowej fali, kręgarstwo, homeopatia, opieka holistyczna  i inne leki, które nie maja pokrycia w dowodach naukowych

Istnieje niezliczona ilość środków, eliksirów, koktajli itp.  Większość z nich jest niegroźna dla zdrowia i są klienci (oraz weterynarze ), którzy są przekonani o ich cudownych właściwościach. Determinacja właścicieli psów, aby zrobić coś w celu złagodzenia bólu każe im wierzyć w ich skuteczność, tym bardziej że medycyna w ciągu ostatnich 50 lat nie odkryła żadnych nowych sposobów jego kontrolowania.

Powyższe rady różnią się od tych, które możesz przeczytać gdzie indziej, komu wierzyć?

Na ogól bardziej wiarygodne informacje pochodzą od osób, które nie maja interesu w tym aby ci coś sprzedać, oraz miejsc (stron) gdzie pieniądze nie przechodzą z rąk do rąk.

-------------------------------------
Uwaga!.
To Nie jest tłumaczenie, to jest Streszczenie Wybranych Fragmentów artykułu którego całość znajduje się tu: http://www.2ndchance.info/arthritis2.htm.
Żaden ze mnie tłumacz (co widać po koślawych zdaniach - przebitkach z angielskiego), ani farmaceuta czy weterynarz.
Jest całkiem możliwe, że coś źle zrozumiałem, przeinaczyłem i dlatego powyższe streszczenie nie może być podstawą do podjęcia leczenia na własną rękę.
Natomiast może pomóc "być kompetentnym pacjentem" w czasie wizyty u weterynarza.

 
« Ostatnia zmiana: Styczeń 01, 2013, 19:22:17 pm wysłana przez rdbms »

Odp: Zapalenie stawów u starszych psów - artretyzm

Offline ElzaMilicz

  • Pasterz
  • *****
  • Wiadomości: 7774
  • Veritas odium parit.
Odp: Zapalenie stawów u starszych psów - artretyzm
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 01, 2013, 18:41:56 pm »
Dziękuję Tomku!   :heartbeat:
...zło jest banalne, dobro niepojęte;  bez wiary przewracamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry...
Nara* Tina* Szila* Meda* Aza Jaga

Odp: Zapalenie stawów u starszych psów - artretyzm

Offline Julian

  • Wolontariusz
  • *****
  • Wiadomości: 3361
Odp: Zapalenie stawów u starszych psów - artretyzm
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 01, 2013, 21:23:02 pm »
Alternatywą dla chondroidyny jest kwas hialuronowy.
Podaje się go ludziom iniekcyjnie bezpośrednio do stawu.
Nie można wykonać tego u psa ,ponieważ wymaga sadacji i monitorowania.
Można natomiast podawać go doustnie.
To jest link:
http://cortaflex.pl/index.php?page=12&news=26

Polecam preparaty z tego żródła i szczególnie te dla koni.
Stężenie większe i koszty mniejsze ,a ilość preparatu w dużej ilości.
Julek ma zakaz podawania wszelkich preparatów odbudowujących chrząskę.
Nierówne brzegi przy dysplazji mogą w takim przypadku  ulec powiększyeniu.
Kwas hialuronowy dostaje w dużej dawce.

Odp: Zapalenie stawów u starszych psów - artretyzm

rdbms

  • Gość
Odp: Zapalenie stawów u starszych psów - artretyzm
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 02, 2013, 18:44:36 pm »
Kwas hialuronowy należy do tej samej grupy zawiązków co chondroityna (glikozoaminogliany) i gdyby był skutecznym lub chociaż popularnym specyfikiem na stawy, to pewnie autor artykuły by o nim coś napisał. Strona Cortaflexu podpada pod kategorię "stron gdzie pieniądze przechodzą z rąk do rąk" - inaczej mówiąc jest straganem, na którym producent sprzedaje swoje towary. Mnie nie udało mi się znaleźć niezależnych opinii czy wyników badań, które potwierdzałyby lecznicze właściwości kwasu hialurunowego. Owszem, bywa stosowany u koni w postaci iniekcji ale nic po za tym
Nasza Sabina żarła ArthroHA, żarła Cortaflex - zero efektów. Dopiero jak zrzuciła parę kilogramów codzienne spacery przestały być "drogą przez mękę".

Odp: Zapalenie stawów u starszych psów - artretyzm

Murka

  • Gość
Odp: Zapalenie stawów u starszych psów - artretyzm
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 02, 2013, 19:51:50 pm »
Tramadol (Tramal) jest silnym lekiem przeciwbólowym. Niczego nie leczy, po prostu znosi na pewien czas ból. Jest rzeczywiście skuteczny, ale pierwsze słyszę, że nie ma skutków ubocznych - jak wszystkie silne przeciwbólowe. Można go stosować obok leków na zapalenie stawów, żeby poprawić komfort życia psa i zmniejszyć ból, ale nie  zamiast


 



Estalia by Smf Personal