www.pasterzeforum.pl » ZDROWIE I PIELĘGNACJA » ZDROWIE
 » Jak zmniejszyć ryzyko dysplazji?

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


© 2017 Fundacja Pasterze. Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

Autor Wątek: Jak zmniejszyć ryzyko dysplazji?  (Przeczytany 1807 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kasia

  • Aktywny Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 739
Jak zmniejszyć ryzyko dysplazji?
« dnia: Kwiecień 24, 2012, 16:04:11 pm »
Na rozwój dysplazji stawów biodrowych u psów wpływa środowisko, w którym dorasta szczeniak przez pierwsze trzy miesiące, i to w znacznie większym stopniu, niż dotychczas uważano ? tak wynika z najnowszych badań Norweżki Randi I. Krontveit.

Doktor Randi I. Krontveit przez dziesięć lat obserwowała rozwój i jakość życia 500 psów czterech ras ? nowofundlandów, labradorów, leonbergerów i wilczarzy irlandzkich. Hodowcy i właściciele czworonogów wypełniali kwestionariusze, w których opisywali warunki dorastania zwierzaków. Ankiety zestawiano z historią chorób psów.
Dotychczas uważano, że szybkie tempo wzrostu szczeniąt zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia dysplazji stawów biodrowych. Wyniki badań Randi I. Krontveit udowodniły, że jest wprost przeciwnie. Okazało się bowiem, że nowofundlandy, u których dysplazja wystąpiła najczęściej, bo aż u 36 proc. badanych psów, rosną najwolniej spośród ras biorących udział w badaniu. Najmniej, bo 10 proc. przypadków dysplazji odnotowano u wilczarzy irlandzkich, które rosną najszybciej.
 
Badania wykazały też, że ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych jest mniejsze u szczeniąt urodzonych wiosną lub latem i u tych, które wychowywały się na wsi lub w domach z ogrodem. Dysplazji było też mniej w wypadku tych zwierząt, które na co dzień swobodnie poruszały się po różnym terenie ? gorzej było u psów, którym ograniczano ruch. Potwierdziło się, że pies jest bardziej narażony na chorobę, gdy każdego dnia korzysta ze schodów.
 
Badaczka śledziła losy psów przez dziesięć lat, mogła więc sprawdzić, jak dysplazja wpływa na długość i jakość życia chorych zwierząt. Psy, u których rozwinęły się cięższe przypadki dysplazji (najczęściej były to nowofundlandy i leonbergery), usypiano wcześniej niż inne. Pierwsze oznaki choroby pojawiały się najwcześniej u nowofundlandów, a najpóźniej u labradorów.

Zgadzacie się z tą opinią i co o niej sądzicie ??

P.s Skopiowane z serwisu "mój pies" - psy.pl 
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 24, 2012, 16:47:03 pm wysłana przez kasia »
Kasia z rodzinką i zwierzakami-Kropą, Roxi, Malinką.

Odp: Jak zmniejszyć ryzyko dysplazji?

Offline reneczek4

  • Wolontariusz
  • *****
  • Wiadomości: 1236
  • Płeć: Kobieta
Odp: Jak zmniejszyć ryzyko dysplazji?
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 24, 2012, 16:38:04 pm »
Jeśli to prawda , to mój pies też jest narażony, bo chodzi po schodach  :< Mam nadzieję że u nas się to nie potwierdzi.
Renia i Kika :)

Odp: Jak zmniejszyć ryzyko dysplazji?

azja

  • Gość
Odp: Jak zmniejszyć ryzyko dysplazji?
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 24, 2012, 16:45:17 pm »
skoro publikacja naukowa ciezko sie nie zgodzic

ale ja wam powiem o moim - 2 lata dyslplazja ciezka , lokcie po artro....dysplazja bioder powodujaca deforamcje kolan i skokow...faszerwoany canivitonem artfrofosem itp..noszony do pol roku po schodach....jedyne czego mu nie ograniczalam to ruch...

na operacje bioder sie nie zgodzilam...

Odp: Jak zmniejszyć ryzyko dysplazji?

KlaudiaK

  • Gość
Odp: Jak zmniejszyć ryzyko dysplazji?
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 14, 2012, 19:50:40 pm »
Dobrze ,ze sie  do tego tematu dobralam,sunia BPP mojej drogiej siostry ma predyzpozycje i siostra teraz szuka dobrego veta (  matka sunii miala dysplazje), kiedy bede miala wlasna BPP (juz niedlugo!) bede wiedziala czego unikac  :huh:

edit: w zwiazkun z tym bylabym wdzieczna gdyby ktos moglby mi polecic dobrego weta ktory ma dosiadczenie w leczeniu dysplazji u psow ,najlepiej w okolicach Wroclawia (tam mieszka moja siostra ),ale nie tylko oczywiscie.Nie znalazlam niczego w dziale LECZNICE , wiec ....
« Ostatnia zmiana: Maj 14, 2012, 20:00:21 pm wysłana przez KlaudiaK »


 



Estalia by Smf Personal