www.pasterzeforum.pl » ZDROWIE I PIELĘGNACJA » ZDROWIE
 » Kaszel kenelowy

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


© 2017 Fundacja Pasterze. Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

Autor Wątek: Kaszel kenelowy  (Przeczytany 3182 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ani@

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 5807
Kaszel kenelowy
« dnia: Luty 28, 2011, 10:51:22 am »
Kaszel kenelowy wywołany jest przez wirusy Adenovirus typu 2, wirus Parainfluenzy oraz bakterię krztuśca (Bordetella bronchiseptic).

Jest to choroba zakaźna i zaraźliwa atakująca psy w każdym wieku. Występuje sezonowo ? jesienią, zima, wiosną. Wystarczy bardzo krótki kontakt by wirus przeniósł się z chorego na zdrowego psa.
Najczęściej chorują zwierzęta przebywające dużych grupach  - hodowle, schroniska, wystawy, giełdy.

Zarazić się nią można poprzez kontakt z chorym psem, przez wysięk z nosa czy wydzielinę oskrzelową, wydalaną podczas kaszlu.

Objawy:

Głównymi objawami podczas choroby jest gorączka (do 39,5'C), nieżyt gardła (suchy kaszel) i oskrzeli, zapalenie migdałków i oskrzeli. Zwierzę może być osowiałe i apatyczne, nie wykazuje chęci do żadnego ruchu (spacer, zabawa). Występuje wypływ z nosa (wydzielina wodnista lub ropna). Zwierzę bardzo często chrząka i kaszle, jakby coś stanęło mu w gardle. Kaszel może powodować spienione, białe wymioty. Możliwe wystąpienie biegunki. Często obserwuje się także powiększenie węzłów chłonnych, zapalenie spojówek i mrużenie oczu.

Leczenie

Leczenie choroby jest uzależnione od jej przebiegu i formy. Zaleca się podawanie antybiotyków (7dni)  i środków bakteriobójczych, a także witaminy A i C, rutinoscorbinu oraz leków osłonowych (probiotyków) (10dni). Można również podawać leki przeciwkaszlowe i przeciwwymiotne. Jeśli choroba ma postać ostrą, zalecane jest podawanie dożylnie lub podskórnie płynów nawadniających (kroplówek - groźba odwodnienia organizmu przy wymiotach i biegunce).

Śmiertelność przy zachorowaniu jest niska, jednak przy braku leczenia i powikłaniach może dojść do śmierci zwierzaka.
Jeśli jednak dojdzie do powikłań - przewlekłego zapalenia oskrzeli (długotrwały kaszel) ? prowadzi do chronicznej i nieodwracalnej niewydolności układu oddechowego.


Aby uchronić naszego czworonoga przed zachorowaniem na kaszel kenelowy należy pamiętać o regularnych szczepieniach ochronnych.


 



Estalia by Smf Personal