Zaproś bzyga do ogrodu
Pszczoła wybiera kwitnące jabłonie, mlecze i lobelię. Bzyg chętnie przesiaduje na koprze, arcydzięglu, pietruszce. Owady i rośliny żyjące w symbiozie świadczą sobie wzajemne usługi - chronią, zapylają, wspierają rozwój. Z pożytkiem dla człowieka.
Wszystko, co ma sześć lub osiem nóżek nie musi być szkodnikiem, lecz może służyć uprawom. Kiedy nie było chemii, człowiek ręcznie niszczył szkodniki i ich jaja, potem pomagał sobie wyciągami z roślin - gorzkiej szałwi, piołunu, pokrzywy. Kiedy moda zaczęła trzebić z trawników i innych rabat mlecze, koniczynę, stokrotki i inne rośliny-chwasty, z ogródków zaczęły znikać pożyteczne owady, żywiące się szkodnikami.
Im więcej skorków, pająków, biedronek, tym mniej mszyc, przędziorków i innych szkodników. Pszczoła wybiera kwitnące jabłonie, mlecze i lobelię. Bzyg chętnie przesiaduje na koprze, arcydzięglu, pietruszce. Owady i rośliny żyjące w symbiozie świadczą sobie wzajemne usługi - chronią, zapylają, wspierają rozwój.pisała Wanda Mołońoprócz pożytecznych owadów mamy w eko uprawach do czynienia również z pożytecznymi mikroorganizmami. Odpowiednia zawartość próchnicy (min. 3%) i bogate życie biologiczne z dominacją pożytecznej mikroflory oznacza obecność na 1m² w warstwie ornej od ok. 1,5 do 2,0 kg mikroorganizmów.
dużo prawda!!!

Ta potężna „ fabryka” dostarcza roślinom składniki odżywcze, a przy dominacji pożytecznej mikroflory chroni przed dostępem mikroorganizmów chorobotwórczych.
pożyteczne mikroorganizmy przyspieszają rozkład materii organicznej, aktywizują i stabilizują procesy próchnicotwórcze, wypierają zagniwanie.
Po zastosowaniu pożytecznych mikroorganizmów roślina wytwarza znacznie większą ilość włośników i może intensywniej pobierać substancje odżywcze.
Pożyteczne mikroorganizmy można wprowadzic do gleby - zaszczepic glebę - specjalnymi preparatami (Emy, Pro-bio-emy)
Na efekty trzeba poczekac nie od razu są one widoczne, wszystko zależy od tego w jakim stanie jest nasza gleba, jak mocno jest zdegradowana.
Pamiętajmy również o kompoście - to "złoto ogrodników" oraz o poplonach - teraz jest doskonały czas na zaplanowanie wysiania jeszcze przed zimą roślin na poplon.
co mogą nam dac?!!!
Poplony można spasać, można przekopac jako nawóz zielony, poplon można pozostawić na zimę jako mulcz. Mulcz ogranicza parowanie a gleba pod nią jest pulchna i wilgotna.
Można wysiac rośliny motylkowate takie jak : łubin,soja,koniczyna,fasola,groch,seradela
Bakterie brodawkowe, żyjąc samodzielnie w glebie, nie wiążą wolnego azotu. Po zetknięciu się z korzeniami roślin motylkowych przenikają do nich najczęściej przez komórki włośników korzeniowych. Po wniknięciu do wnętrza korzeni zaczynają się w nich silnie rozmnażać. Powstają wtedy charakterystyczne brodawki.
Współżycie tych bakterii z rośliną polega na tym, że bakterie, korzystając z węglowodanów, wytwarzanych przez rośliny motylkowe, przyswajają wolny azot z powietrza i tworzą związki azotowe, których część pobiera roślina motylkowa, częśc niepobrana pozostaje w glebie i będzie służyc następnym uprawą.