www.pasterzeforum.pl » ZDROWIE I PIELĘGNACJA » ZDROWIE
 » Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


© 2017 Fundacja Pasterze. Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

Autor Wątek: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów  (Przeczytany 14547 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline sabamlis

  • Nowy Użytkownik*
  • *
  • Wiadomości: 4364
Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów
« dnia: Październik 07, 2011, 21:01:44 pm »
Gruczoły okołoodbytowe to zmodyfikowane gruczoły skórne. Występują one w pasie skórnym - symetrycznie, po obu stronach odbytu u większości ssaków drapieżnych, a także u świniowatych i jeleniowatych. U psów są one przekształconymi gruczołami łojowymi. Ich wydzielina ma bardzo charakterystyczny zapach, który jest tak intensywny, że kto raz się z nim zetknął zapewne nigdy go nie zapomni.

W dawnych czasach, przed udomowieniem psów, wydzielina gruczołów okołoodbytowych pozwalała zwierzętom tym na oznaczenie swojego terytorium. Każdy obcy, zbliżający się osobnik, już ze znacznej odległości wiedział, że dany teren jest zajęty i aby uniknąć walki najlepiej trzymać się od niego jak najdalej. Po udomowieniu psów jednak dużo się zmieniło. Psy przestały żyć w stadach, stały się mniej agresywne, a oznaczanie swojego terytorium stało się dla nich właściwie zbędne. Funkcja gruczołów okołoodbytniczych zaczęła powoli zanikać, a dziś wydaje się już być zupełnie zbędną. Mimo tego, gruczoły te nie uległy uwstecznieniu i u współcześnie żyjących psów sprawiają więcej szkody niż pożytku.

Dopóki właściciel nie zaobserwuje ze strony psa niepokojących objawów, nie musi on się szczególnie martwić o ich prawidłowe funkcjonowanie. Niektóre psy przez całe życie nie odczuwają obecności owych gruczołów. Jeśli jednak lekarz weterynarii zaleci profilaktyczne oczyszczanie ich co jakiś czas, trzeba to potraktować priorytetowo.

U większości psów gruczoły okołoodbytowe oczyszczają się samoistnie podczas oddawania kału. Nie wszystkie zwierzęta mają jednak tyle szczęścia i u niektórych osobników, trzeba usunąć wydzielinę gruczołów mechanicznie. Zabieg ten jest bezbolesny i można wykonać go w każdym gabinecie weterynaryjnym.

Niekiedy zdarza się, że jeden lub oba gruczoły zostaną zaczopowane przez zbyt zagęszczoną wydzielinę. Ponieważ wydzielina owa nie może wydostać się w takim przypadku z wnętrza gruczołów, zaczyna rozpychać je od środka. Powoduje to u psa początkowo nieznaczne swędzenie, które jednak bardzo szybko i w charakterystyczny sposób jest przez zwierzę manifestowane. Pies odczuwa dyskomfort i próbując rozwiązać swój problem, pociera okolicę odbytu na wszystkie możliwe sposoby. Można więc zaobserwować lizanie, gryzienie okolicy odbytu, a także ocieranie o ściany i inne przedmioty. Bardzo charakterystycznym zachowaniem jest tak zwane saneczkowanie, polegające na tym, że pies stara się przesuwać w pozycji siedzącej, intensywnie pocierając okolicę odbytu. Psy wykonują tą czynność szczególnie chętnie na powierzchniach chropowatych, gdyż takie właśnie zachowanie przynosi zwierzętom największą ulgę. Często wyżej wymienionym objawom towarzyszy również nieprzyjemny zapach z okolic odbytu.

Zauważywszy niepokojące objawy u swojego czworonoga, właściciel powinien niezwłocznie zgłosić się z pupilem do swojego lekarza weterynarii. Na tym etapie, rozwiązaniem okazuje się oczyszczenie gruczołów poprzez ich fachowe wyciśnięcie. Nie jest to czynność trudna i po krótkim przeszkoleniu przez lekarza, każdy właściciel powinien nauczyć się wykonywać ją samodzielnie.

RĘCZNE OPRÓŻNIANIE GRUCZOŁÓW
Przygotuj ciepły, wilgotny ręcznik. Unieś ogon psa i znajdź gruczoły. Znajdują się one na godzinie piątej i siódmej w stosunku do odbytu. Poczujesz je jako małe twarde guzki
koło odbytu. Przyłóż ręcznik nad tym miejscem. Potem kciuk i palec wskazujący połóż na każdym gruczole. Gruczoły opróżnią się , jeśli naciśniesz na nie, przybliżając je do siebie.
Wytrzyj to miejsce i powtórz zabieg, jeśli to konieczne.


Sprawa oczyszczania gruczołów wygląda nieco gorzej, jeśli właściciel długo z tym zwlekał. Po pewnym czasie, kiedy nadmiar wydzieliny nie zostanie usunięty, w gruczołach może pojawić się stan zapalny. Im dłużej będzie on trwał, tym dyskomfort odczuwany przez psa będzie coraz większy. W zaawansowanym stadium, zaczopowane gruczoły sprawiają znaczny ból i dlatego nawet lekarz weterynarii może mieć problemy ze zbadaniem psa. Ten etap jest już niebezpieczny dla zwierząt, ponieważ poprzedza on utworzenie ropnia, bądź przetoki w gruczołach. Gdy powstały ropień pęknie, do rany zazwyczaj wdaje się zakażenie, co stanowi bardzo poważny problem, który zbagatelizowany może doprowadzić do posocznicy i śmierci zwierzęcia. Choć przypadki pękniętych ropni około odbytniczych niekiedy da się wyleczyć poprzez miejscową toaletę rany i podawanie antybiotyków, najczęściej jedynym wyjściem pozostaje chirurgiczne usunięcie gruczołów.
Ponieważ problem zatkania gruczołów okołoodbytniczych wciąż dotyczy coraz większej liczby psów, lekarze weterynarii coraz częściej zalecają ich profilaktyczne, okresowe czyszczenie. W większości przypadków oznacza to wizyty w lecznicach weterynaryjnych raz na pół roku, bądź raz na kwartał.








 
Marysia
"Dobroczynność nie polega na dawaniu kości psu. Dobroczynność to kość dzielona z psem wówczas, gdy jesteś równie głodny jak on"
Jack London

Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów

Offline Nika

  • Aktywny Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 1873
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 07, 2011, 21:09:30 pm »
RĘCZNE OPRÓŻNIANIE GRUCZOŁÓW
Przygotuj ciepły, wilgotny ręcznik. Unieś ogon psa i znajdź gruczoły. Znajdują się one na godzinie piątej i siódmej w stosunku do odbytu. Poczujesz je jako małe twarde guzki
koło odbytu. Przyłóż ręcznik nad tym miejscem. Potem kciuk i palec wskazujący połóż na każdym gruczole. Gruczoły opróżnią się , jeśli naciśniesz na nie, przybliżając je do siebie.
Wytrzyj to miejsce i powtórz zabieg, jeśli to konieczne.


Kto sam to robi?  :gwizdze:
"Przeciętny pies jest przyjemniejszym człowiekiem od przeciętnego człowieka" - Andrew A. Rooney

Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów

Offline sabamlis

  • Nowy Użytkownik*
  • *
  • Wiadomości: 4364
Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 07, 2011, 21:13:23 pm »
JA :tease2: (ale czy dobrze to nie wiem, napewno nie unosze Sabie ogona, tego ponprostu nie da sie zrobic w zadnym celu :naughty:)
Marysia
"Dobroczynność nie polega na dawaniu kości psu. Dobroczynność to kość dzielona z psem wówczas, gdy jesteś równie głodny jak on"
Jack London

Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów

Offline Nika

  • Aktywny Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 1873
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 07, 2011, 21:17:15 pm »
A jak to robisz nie unosząc ogona? Nie wkładasz palca w ...?
"Przeciętny pies jest przyjemniejszym człowiekiem od przeciętnego człowieka" - Andrew A. Rooney

Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów

Offline indianka

  • Aktywny Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 820
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 07, 2011, 21:22:17 pm »
ja też wyciskałam mojej wcześniejszej suni..., ale myślę, że niepotrzebnie to robiłam.

Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów

Offline sabamlis

  • Nowy Użytkownik*
  • *
  • Wiadomości: 4364
Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 07, 2011, 21:27:27 pm »
Ja wyciskam na tak zwanego macanego, wkladam reke pod ogon, wymacuje i naciskam, Sabince to wcale nie przeszkadza (jesl tylko nie ruszam ogona ;),  potem staram sie wytrzec recznikiem papierowym, jesli w miedzyczasie Sabina sie nie ulotni.
Nie wiem czy moje dzialanie jest skuteczne i czy naprawde bylo potrzebne, ale wydaje mi sie ze robie to lepiej niz wet, ktory robil to walczyc z wyrywajaca sie Sabina(mial smialosc ruszyc jej ogon), a
ogon u Sabiny  to absolutnie rzecz swieta

ja też wyciskałam mojej wcześniejszej suni..., ale myślę, że niepotrzebnie to robiłam.
ja tez nie jestem pewna, ale zdaza sie Sabinie saneczkowanie (bardzo rzadko) i wtedy to robie
« Ostatnia zmiana: Październik 07, 2011, 21:29:24 pm wysłana przez sabamlis »
Marysia
"Dobroczynność nie polega na dawaniu kości psu. Dobroczynność to kość dzielona z psem wówczas, gdy jesteś równie głodny jak on"
Jack London

Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów

Offline Nika

  • Aktywny Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 1873
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 07, 2011, 21:30:23 pm »
Mojej Katii często się zapychają, ona nie saneczkuje, tylko wygryza się i drapie za uszami.
Widzę, jak robi to wet, ale jakoś boję się sama to zrobić i dlatego pytałam, jak sobie radzicie.
"Przeciętny pies jest przyjemniejszym człowiekiem od przeciętnego człowieka" - Andrew A. Rooney

Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów

anula

  • Gość
Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 07, 2011, 21:38:28 pm »
Śmierdząca sprawa dlatego pozostawiam to wetowi, zapaszek zostaje u niego  :naughty:
Zdarza się Junce, ostatnio jakby rzadziej.

Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów

Offline sabamlis

  • Nowy Użytkownik*
  • *
  • Wiadomości: 4364
Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 07, 2011, 21:46:40 pm »
Mysle ze podstawa jest spokoj, w tym wypadku jakos Sabinie nieprzeszkadza ze przy niej gmeram,
moge tez dokladnie od srodka ogladac  uszy, ale  jak tylko Sabina zobaczy cos co przypomina wacik, gaze czy jakas buteleczke w moim reku, zmyka blyskawicznie, zaczyna sie gonitwa po calym domu i efekt zaden.
Marysia
"Dobroczynność nie polega na dawaniu kości psu. Dobroczynność to kość dzielona z psem wówczas, gdy jesteś równie głodny jak on"
Jack London

Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów

Offline sabamlis

  • Nowy Użytkownik*
  • *
  • Wiadomości: 4364
Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 07, 2011, 21:48:46 pm »
Śmierdząca sprawa dlatego pozostawiam to wetowi, zapaszek zostaje u niego  :naughty:
U Sabinki nic a nic nie smierdzi
Marysia
"Dobroczynność nie polega na dawaniu kości psu. Dobroczynność to kość dzielona z psem wówczas, gdy jesteś równie głodny jak on"
Jack London

Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów

Offline Ani@

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 5807
Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 07, 2011, 21:51:28 pm »
nie możliwe  :huh:

Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów

wiki1710

  • Gość
Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 07, 2011, 21:54:32 pm »
Marysiu, to w takim razie pewnie nic się nie wyciska :naughty: Poczułabyś ... :tease2:

Ja od czasu do czasu sama się poważę, ale absolutnie nie w domu - taką toaletę robimy na podwórku (na wszelki wypadek jakbym coś nie złapała) :gwizdze:

Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów

Offline sabamlis

  • Nowy Użytkownik*
  • *
  • Wiadomości: 4364
Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 07, 2011, 21:54:58 pm »
moze ja wyciskam sobie a muzom :cheesy:
Marysia
"Dobroczynność nie polega na dawaniu kości psu. Dobroczynność to kość dzielona z psem wówczas, gdy jesteś równie głodny jak on"
Jack London

Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów

Offline Ani@

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 5807
Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 07, 2011, 21:57:18 pm »
No jest to zapach hmmm mocno rybi

u mnie a szczęście nie ma kłopotów z zatykaniem
kanały oczyszczają się same

Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów

Offline Nika

  • Aktywny Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 1873
  • Płeć: Kobieta
Odp: Problemy związane z gruczołami okołoodbytowymi u psów
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 07, 2011, 22:01:59 pm »
u mnie a szczęście nie ma kłopotów z zatykaniem
kanały oczyszczają się same

 :laugh: :laugh: :giggle:
"Przeciętny pies jest przyjemniejszym człowiekiem od przeciętnego człowieka" - Andrew A. Rooney


 



Estalia by Smf Personal