www.pasterzeforum.pl » ZDROWIE I PIELĘGNACJA » ZDROWIE
 » Odrobaczanie czyli precz robale!

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji


© 2017 Fundacja Pasterze. Wszelkie prawa zastrzeżone. Korzystanie z serwisu oznacza akceptację Regulaminu

Autor Wątek: Odrobaczanie czyli precz robale!  (Przeczytany 37909 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Ani@

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 5807
Odrobaczanie czyli precz robale!
« dnia: Październik 14, 2011, 13:58:17 pm »

Czasem nie zdajemy sobie nawet sprawy jak bogate życie wewnętrzne ma nasz pies.

Robaki, jak wiemy, są w rzeczywistości endopasożytami. Oznacza to, że są to organizmy żyjące wewnątrz naszych kotów i psów, w celu zdobycia pożywienia i dalszego rozwoju. Robaki można znaleźć często albo jelitach albo w płucach. Robaki kotów i psów w dużej mierze można rozbić na dwie grupy, nicienie i tasiemce.

Glisty

 Glisty ( Toxocara canis, T. cati, Toxascaris leonina; ang. Ascaris), gatunek obleńca zaliczany do glist, pasożyt bytujący w jelicie cienkim człowieka, kotowatych, lisów i psów.

zdjęcia pasożyta:


Tęgoryjce (Ancylostomatidae; ang. Hookworms), rodzina obleńców zaliczana do gromady nicieni.

Nazwa Łacińska
Ancylostoma caninum, A. tubaeforme, A. braziliense, Uncinaria stenocephala

Czy występuje u psów i kotów?
A. tubaeforme tylko u kotów
A. braziliense i U. stenocephala u kotów, psów oraz u dzikich psowatych
A. caninum u psów tylko

W jaki sposób moje zwierze może się zakazić?
Spożycie larw
A. caninum, A. tubaeforme i A. braziliense - penetracji skóry
A. caninum - za pośrednictwem mleka matki
U. stenocephala larwy penetrują skórę, ale nie osiągają dojrzałości

Znaki
A. caninum i tubaeforme powodują najbardziej nasilone objawy, inne oznaki mają o wiele mniejsze znaczenie kliniczne.
Dorośli - problemy ze skórą na nogach z powodu migracji larwy, niedokrwistość, problemami układu oddechowego i letarg w ciężkich stanach zakażeń.
Młode osobniki - objawy podobne do powyższych, chociaż może być ciężka anemia i zazwyczaj towarzyszy im krwawa biegunka.

Ostrzeżenia
Ludzie mogą być zarażeni przez larwy penetrujące skórę, szczególnie w przypadkach obejmujących A. braziliense i rzadziej w przypadkach U. stenocephala.



Nicienie

Nazwa Łacińska
Aelurostrongylus abstrusus, Angiostrongylus vasorum, Filaroides milksi, F. hirthi, Oslerus osleri

Czy występuje u psów i kotów?
A. abstrusus tylko u kotów
A. vasorum tylko u psów
F. milksi, F. hirthi, O. osleri u psów i dzikie psowate

W jaki sposób moje zwierze może się zakazić?
A. abstrusus & A. vasorum - przez połykanie mięczaków (ślimaki, ślimaki itp.)
F. milksi, F. hirthi&O. F. milksi, F. hirthi & O. osleri - spożycie larw z kałem i potomstwo poprzez ślinę suki podczas opieki nad szczeniakami.

Znaki
A. abstrusus - chroniczny łagodny kaszel
A. vasorum - szybkie oddychanie, ciężki wydajny kaszel z krwawą flegmą i możliwymi omdleniami
Filaroides sp - no signs Filaroides sp. - bez oznak
O. osleri - problemy z oddychaniem i chrypliwy, szorstki kaszel



Włosogłówki

Nazwa Łacińska
Trichuris vulpis

Czy występuje u psów i kotów?
Tylko u psów

W jaki sposób moje zwierze może się zakazić?
Spożycie jaj z zakażonego środowiska

Znaki
Ciężkie zakażenia mogą spowodować wodnistą, krwawą biegunkę





Jeżeli twój pies lub kot ma robaki to narażasz jego oraz swoją rodzinę na choroby pasożytnicze, u ludzi zwane zoonozami!



« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2011, 14:45:59 pm wysłana przez Ani@ »

Odp: Odrobaczenie czyli precz robale!

Offline Ani@

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 5807
Odp: Odrobaczenie czyli precz robale!
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 14, 2011, 14:08:23 pm »
Tasiemiec psi

Nazwa Łacińska
Dipylidium caninum

Czy występuje u psów i kotów?
Tak

Czy występuje u ludzi?
Tak

W jaki sposób moje zwierze może się zakazić?
Poprzez spożycie pcheł (lub wesz)
Jak zaraża się człowiek?
Podobnie jak zwierzę człowiek zaraża się zjadając pchłę z larwą tasiemca. Dzieje się tak wtedy, gdy zwierzę najpierw wygryza taka pchłę z własnej okrywy włosowej, a następnie liże człowieka lub gdy człowiek całując psa lub kota przypadkowo ja połknie.
Głaskanie zwierząt, a następnie spożywanie pokarmu bez umycia rąk, może także skutkować zarażeniem. Człony maciczne Dipylidium caninum, kształtem przypominają pestki ogórka lub dyni.

Znaki
Zazwyczaj nie ma objawów klinicznych; biały robak składający się z segmentów, jak duże ziarna ryżu. Może być widoczny w kale lub wokół odbytu zwierzęcia, i może powodować podrażnienie (często widoczne jako ślizganie się i przesuwane odbytu wzdłuż ziemi - saneczkowanie), problemy z trawieniem, utratą wagi, itd.
Zwierzęta zarażają się tym pasożytem przypadkowo zjadając pchłę, w której znajduje się postać larwalna tasiemca. Po 2-3 tygodniach od chwili zarażenia zwierzę wydala z kałem pierwsze człony.
Objawy zarażenia u ludzi. U osób dorosłych dipylidioza najczęściej przebiega bezobjawowo. Objawy niestrawności, utrata apetytu, bóle brzucha, a nawet wymioty, obserwowane są zwykle
u dzieci. Inwazję tasiemca wykrywa się badając kał (koproskopia). W kale zarażonego człowieka znajduje się charakterystyczne człony, bądź jaja skupione w grupy po 3-30 sztuk (macica tasiemca tworzy torebki wypełnione jajami).



Tasiemiec bąblowcowy

Nazwa Łacińska
Echinococcus granulosus,  Echinococcus multilocularis

Czy występuje u psów i kotów?
E. granulosus u psów i lisów
E. multilocularis w lisów, psów i kotów

Czy występuje u ludzi?
TAK



Bardzo niebezpieczne, choć rzadko notowane w Polsce tasiemce, występujące w dojrzałej postaci u psów, lisów i kotów. Długość ich ciała nie przekracza kilku milimetrów. Żywicielami pośrednimi dla tych tasiemców są zwierzęta hodowlane i towarzyszące, gryzonie oraz człowiek. W ich narządach wewnętrznych (najczęściej w wątrobie) rozwijają się larwy typu echinococcus.

 
W jaki sposób moje zwierze może się zakazić?
E. granulosus - spożycie surowego mięsa lub podrobów z owiec, bydła, kóz i świń lub
E. multilocularis - połykanie gryzoni, takich jak mysz polna lub lemingi
Jak zaraża się człowiek?
Człowiek zaraża się zjadając jaja tasiemców. Sa one zdolne do inwazji natychmiast po wydaleniu członu macicznego z kałem zwierzęcia. Jest to ?choroba brudnych rak?. Należy pamiętać, że jaja moga przyklejać się do okrywy włosowej zwierzęcia. Źródło zarażenia mogą stanowić także nie umyte lub źle opłukane warzywa i owoce. W lasach, gdzie stwierdza się u lisów występowanie E. multilocularis, nie powinno się spożywać owoców leśnych bez uprzedniego umycia.

Znaki
Psy - Te tasiemce nie powodują objawów klinicznych u psów


Ludzie - W przewodzie pokarmowym człowieka z jaja wykluwa się larwa zwana onkosfera, która przedostaje się do układu krwionośnego i z krwią wędruje najczęściej do wątroby, choć może lokalizować się także w płucach, nerkach, śledzionie lub w mózgu. Jeżeli jest to larwa E. granulosus to rozwija się ona w formie wolno powiększającego się pęcherza, który wypełnia się płynem zawierającym liczne protoskoleksy (piasek bąblowcowy). Pęknięcie pęcherza, np. na skutek urazu mechanicznego, może prowadzić do wstrząsu anafilaktycznego lub na skutek wylania się piasku bąblowcowego do wtórnej echinokokozy. Z każdego protoskoleksa rozwinie się nowy pęcherz. Takie przypadki kończą się śmiercią zarażonego człowieka. Larwa E. multilocularis wzrasta w wątrobie w sposób naciekowy, przypominający rozwój nowotworu (zresztą jest z nim często mylona). Objawy, które towarzyszą echinokokozie, wynikają z lokalizacji postaci larwalnej.

Ostrzeżenia - niebezpieczny dla ludzi
Człowiek może odgrywać rolę pośredniego żywiciela dla E. granulosus - doprowadza to do poważnego zakłócenia pracy organizmu.

Tasiemce: T. kręćkowy (Taenia multiceps) i inne gatunki tasiemców: T. hydatigena, T. ovis, T. pisiformis, T. serialis, T. taeniaeformis

Tasiemiec (Mesocestoides spp.)

źródło:http://www.odrobaczanie.pl/robaki.htm



Odp: Odrobaczenie czyli precz robale!

Offline Ani@

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 5807
Odp: Odrobaczenie czyli precz robale!
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 14, 2011, 14:32:01 pm »
Jakimi środkami odrobaczamy?

Niektóre z dostępnych leków:

Aniprazol - Skład: prazikwantel,  fenbendazo.

Dawkowanie: 1 tabletka na 10 kg masy ciała psa przez 3 kolejne dni.
Środek można podawać bezpośrednio lub w pożywieniu. Stosuje się do zwalczania mieszanych inwazji pasożytów psów i kotów wywołanych przez tasiemce i obleńce takie jak: Glisty - Toxocara Canis, Toxocaris Leonina, Włosogłówki - Trichuris vulpis, Tęgoryjce - Unicinaria stenocephala, Ancylostoma caninum, Tasiemce - Echinococcus granulosus,Echinococcus multilocularis, Dypylidium caninum, Taenia pp, Multiceps multiceps, Mesocestoides spp oraz Giardia lamblia

Cestal Plus Skłąd: prazikwantel, embonian pyrantelu, fenbendazo

Dawkowanie: 1 tabletka na 10 kg masy ciała psa
Tabletki podaje się rozkruszone lub całe z pokarmem. Preparat stosuje się w dawce jednorazowej.  Do zwalczania inwazji nicieni żołądkowo-jelitowych i tasiemców a w szczególności na: Glisty - Toxocara Canis, Toxocara leonina,  Tęgoryjce - Unicinaria stenocephala, Ancylostoma caninum,  Włosogłówki - Trichuris vulpis,  Tasiemce - Echinococcus species, Dypylidium caninum, Taenia species

Paratex  Skład: prazikwantel, embonian pyrantelu

Dawkowanie: 1 tabletka na 10 kg masy ciała psa
Tabletki podaje się rozkruszone lub całe z pokarmem. Preparat stosuje się w dawce jednorazowej.
Stosuje się zwalczania mieszanych inwazji pasożytów psów i kotów wywołanych przez: Glisty - Toxocara Canis, Toxocara cati, Toxocara leonina,, Tęgoryjce - Unicinaria stenocephala, Ancylostoma tubaeformae, , Tasiemce - Echinococcus granulosus, Echinococcus multilocularis, Dypylidium caninum, Taenia pp, Multiceps multiceps, Mesocestoides spp.

do porównania składu i działania poszczególnych leków polecam stronę:
http://molosy.pl/preparaty_do_odrobaczania_psy_molosy.htm
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2011, 14:47:08 pm wysłana przez Ani@ »

Odp: Odrobaczenie czyli precz robale!

Offline Ani@

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 5807
Odp: Odrobaczenie czyli precz robale!
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 14, 2011, 14:45:19 pm »
Warto zrobić badanie kału

Zdarza się, że pies nie zdradza typowych objawów chorobowych, mimo tego, że w jego przewodzie pokarmowym bytują dojrzałe pasożyty. Stan ten nazywany jest nosicielstwem bezobjawowym. Obecność pasożytów może w tym przypadku wykazać jedynie kontrolne, mikroskopowe badanie kału.

Pobieranie próbki kału

Badanie kału zleca lekarz weterynarii w celu potwierdzenia lub wykluczenia choroby wywoływanej przez pasożyty wewnętrzne. Zwykle takie badanie trzeba wykonać kilkakrotnie w odpowiednich odstępach czasu, ze względu na specyfikę cyklu rozwojowego pasożytów. Najczęściej zbieramy próbki przez kolejne 3 dni.

Zdobycie materiału do koproskopii nie nastręcza aż tylu trudności Prostu pobieramy niewielką porcję z kału oddanego na trawnik czy w przypadku kotów ? do kuwety.

Do pobierania kału służą niewielkie pojemniczki (do kupienia w aptece). Jeśli ich nie posiadamy możemy, skorzystać z małego słoiczka. Woreczki foliowe się nie sprawdzają, bo przy dłuższym przechowywaniu pobrana próbka się zaparza.

Do badania wystarcza niewielka ilość kału (wielkości orzecha włoskiego), więc nie ma sensu pakować całej kupki.

Gotową próbkę opisujemy:
?    imię, płeć i rasa zwierzęcia;
?    dane właściciela (nazwisko, adres, telefon kontaktowy);
?    data pobrania.

 Do badania próbka powinna być dostarczona w ciągu 24 godzin. Jeśli nie zawozimy jej od razu do lecznicy możemy przechowywać ją w temperaturze pokojowej w zacienionym miejscu.

Morfologia
Również podwyższony wskaźnik Granulocytów kwasochłonnych (eozynofile) we krwi może wskazywać na obecność pasożytów

Odrobaczanie nie jest obojętne dla organizmu psa, dlatego stosowany lek powinien mieć niską toksyczność. Szczególnej uwagi wymaga odrobaczanie psów słabych i wychudzonych, ze stanami zapalnymi żołądka i jelit, z uszkodzeniem wątroby lub nerek.
« Ostatnia zmiana: Październik 14, 2011, 15:01:56 pm wysłana przez Ani@ »

Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!

Offline kajetan

  • Aktywny Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 677
Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 17, 2011, 19:53:59 pm »
drobna uwaga - przy zarobaczeniu -włosogłowka i tasiemiec /potwierdzone/ morfologia ok , poziom eozynofilii w normie.

Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!

Offline ElzaMilicz

  • Pasterz
  • *****
  • Wiadomości: 7774
  • Veritas odium parit.
Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 17, 2011, 20:09:17 pm »
Czyli nieodzowne jest badanie kału w każdym przypadku ?
...zło jest banalne, dobro niepojęte;  bez wiary przewracamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry...
Nara* Tina* Szila* Meda* Aza Jaga

Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!

Offline indianka

  • Aktywny Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 820
  • Płeć: Kobieta
Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 17, 2011, 22:00:05 pm »
Moim zdaniem wprost przeciwnie - badanie kału, to często strata pieniędzy. Nie znalezienie jaj pasożytów w kale, nie świadczy o ich braku w organizmie. Z pasożytami to nie taka łatwa sprawa - zdiagnozować je...Pasożyty są bardzo wszędobylskie, bardzo łatwo je zdobyć i prawdę mówiąc myślę, że większość psów i innych zwierząt (a także ludzi) je ma. Nie wierzę w takie negatywne wyniki parazytologii, bo już to przerobiłam wieeeeeele razy. Pomijając kompetentność i dokładność laboratoriów (którą osobiście stawiam pod wielkim znakiem zapytania) pozostaje jeszcze normalna fizjologiczna trudność w zdiagnozowaniu robali. Wydalają one jaja jedynie okresowo i jedynie okresowo można je znaleźć w odchodach. Czytałam kiedyś opinię specjalisty, który tym właśnie się parał, który stwierdził iż aby wynik był względnie miarodajny należałoby powtarzać badania z kału codziennie przez 60 dni... Przy zarobaczeniu często podnosi się poziom eozynofili, ale nie zawsze...Często także podwyższa się poziom wskaźników wątrobowych (alat, aspat), ale też nie zawsze... Myślę, że należy odrobaczać psy regularnie co 3,4 miesiące i  to zawsze 2-krotnie (w przeciwnym razie odrobaczanie jest bezcelowe i sprowadza się tylko do niepotrzebnego trucia psa chemią, bez pożądanego efektu pozbycia się pasożytów). W między czasie obserwować odchody i zwracać uwagę na różne dodatkowe dolegliwości, które mogą świadczyć o już istniejącym zarobaczeniu, np.  pies chudnie - mimo dużego apetytu, ma brzydką sierść - często z łupieżem, namiętnie je trawę, zdarzają mu się dość często wymioty żółcią...Poza tym kupy mogą wydawać się  idealne, ale czasami widać w nich wyraźną domieszkę śluzu, czasami odchody zdarzają się nieuformowane i miękkie, a czasami robale, albo ich jaja widać gołym okiem... To wszystko najczęściej świadczy o pasożytach. (Dodam jeszcze, że właśnie takie objawy wykazywał między innymi Kenzo, któremu podałam leki, mimo że  badania z kału były absolutnie idealne. Dwa dni później w odchodach znalazłam tasiemca.)  Dodatkowo w trakcie odrobaczania i jakiś czas po, dobrze jest osłonowo i na wzmocnienie podać psu probiotyk i witaminę B. Osobiście w celu odrobaczenia najchętniej sięgam po Dolpac.
« Ostatnia zmiana: Październik 17, 2011, 22:10:17 pm wysłana przez indianka »

Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!

Offline Ani@

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 5807
Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 17, 2011, 22:13:42 pm »
Myślę, że przy pobieraniu próbek do badania należy sugerować się fazą księżyca. Zalecają to ludzcy lekarze zajmujący się robalami u dwunożnych.

BADANIE KAŁU NA PASOŻYTY A PEŁNIA KSIĘŻYCA

--------------------------------------------------------------------------------
Wiele pasożytów najłatwiej wykryć za pomocą badania mikroskopijnego kału właśnie w okolicy pełni księżyca. Ta informacja może oszczędzić nasz czas, bo być może szybciej znajdziemy to, czego szukamy.
Oprócz tego często możemy zaobserwować, iż właśnie w okolicach pełni nasze samopoczucie się pogarsza. Może to mieć związek z cyklem rozmnażania pasożytów, które właśnie w tym czasie mają "okres godowy". Dlatego w badaniu mikroskopowym łatwiej wtedy znaleźć ich jajeczka.
Zapamiętując okresy złego samopoczucia (nawroty infekcji, dolegliwości) łatwo zauważymy, że dość często następują one regularnie.

Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!

Offline indianka

  • Aktywny Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 820
  • Płeć: Kobieta
Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 17, 2011, 23:03:47 pm »
Ciekawe rzeczy piszesz Ani@, jeszcze się z tym nie spotkałam. Będę teraz obserwować samopoczucie wszystkich domowników i tych dwu i tych czworo - nożnych, przed i  w trakcie pełni  :kiss: Tylko to dopiero około 10 listopada  :shy:

Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!

Offline Aga

  • Pasterz
  • *****
  • Wiadomości: 2435
Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 17, 2011, 23:32:59 pm »
Mimo, że próbka kału nadaje się do badania przez 24 godz. - o ile jest prawidłowo przechowywana - to moja wetka zawsze prosi o taką jeszcze 'ciepłą' - najlepiej zrobioną 5 minut wcześniej przed gabinetem...

A ja chciałam zapytać, czy wszyscy wolontariusze przygarniając tymczasy z 'nie wiadomo skąd', walcząc z ich zarobaczeniem, odrobaczając częściej swoje własne psy, pamiętają również o regularnym odrobaczaniu siebie i swoich dzieci? 

Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!

Offline ElzaMilicz

  • Pasterz
  • *****
  • Wiadomości: 7774
  • Veritas odium parit.
Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 18, 2011, 10:08:41 am »
Jeśli im umknie to inni wolontariusze im przypomną.  :grin:  8)
...zło jest banalne, dobro niepojęte;  bez wiary przewracamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry...
Nara* Tina* Szila* Meda* Aza Jaga

Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!

Offline wiola_i_nero

  • Wolontariusz
  • *****
  • Wiadomości: 1169
  • Płeć: Kobieta
Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 18, 2011, 16:10:27 pm »
A ja chciałam zapytać, czy wszyscy wolontariusze przygarniając tymczasy z 'nie wiadomo skąd', walcząc z ich zarobaczeniem, odrobaczając częściej swoje własne psy, pamiętają również o regularnym odrobaczaniu siebie i swoich dzieci?

A ja chciałam zapytać czym ewentualnie odrobaczacie rodziny ?
Muszę o tym sama intensywnie pomyśleć, bo mój lekarz jakoś szczególnie się broni przed odrobaczaniem dziecków  :crazy:
Pozdrawiamy,
Wiola i stado.

Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!

Offline ElzaMilicz

  • Pasterz
  • *****
  • Wiadomości: 7774
  • Veritas odium parit.
Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 18, 2011, 16:38:21 pm »
...zło jest banalne, dobro niepojęte;  bez wiary przewracamy się o źdźbło trawy, z wiarą przenosimy góry...
Nara* Tina* Szila* Meda* Aza Jaga

Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!

Offline indianka

  • Aktywny Użytkownik
  • *****
  • Wiadomości: 820
  • Płeć: Kobieta
Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 18, 2011, 17:02:38 pm »
« Ostatnia zmiana: Październik 18, 2011, 18:18:30 pm wysłana przez indianka »

Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!

Offline Ani@

  • Przyjaciel Fundacji
  • ***
  • Wiadomości: 5807
Odp: Odrobaczanie czyli precz robale!
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 18, 2011, 18:10:20 pm »
Wiolu zapytam doświadczone mamy,
które odrobaczały swoje rodziny w tym i całkiem małe smyki  :grin:

przy odrobaczaniu dwunogów baaardzo ważna jest dieta!
praktycznie wyłączenie cukru z jadłospisu


 



Estalia by Smf Personal